Jednou vetou

Británia si s Iránom odmieta vymeniť zadržiavané tankery

Ropný supertanker Grace 1 a loď britského kráľovského námorníctva sú vo vodách Gibraltáru, ktoré je zámorským územie Spojeného kráľovstva, vo štvrtok 4. júla 2019. Gibraltárske úrady zadržali vo štvrtok ropný supertanker pre podozrenie, že smeroval do Sýrie, čo je v rozpore so sankciami Európskej únie.

foto: TASR/AP

Británia v pondelok zamietla možnosť prepustiť iránsky tanker výmenou za britské plavidlo, ktoré Teherán zadržal v Perzskom zálive, píše agentúra Reuters.

„Niečo za niečo tu neexistuje,“ povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab pre spravodajskú televíziu BBC. „Nejde o nejaký výmenný obchod. Ide o dodržiavanie medzinárodného práva a pravidiel medzinárodného právneho systému, na ktorých budeme trvať,“ zdôraznil šéf britskej diplomacie.

Británia štartuje prípravy na brexit bez dohody „v režime turbo“, uviedol Raab

Začiatkom júla zadržali v britskom zámorskom území Gibraltár iránsky supertanker Grace 1 pre podozrenie z porušenia sankcií Európskej únie voči Sýrii. Zhruba dva týždne na to Irán zadržal vo vodách Hormuzského prielivu ropný tanker Stena Impero, plaviaci sa pod britskou vlajkou. Tanker sa podľa Teheránu zrazil s iránskou rybárskou loďou, pričom ignoroval jej tiesňové volanie a porušil medzinárodné pravidlá námornej dopravy.

Spojené kráľovstvo v tejto súvislosti oznámilo, že chce v Perzskom zálive zriadiť námorné ochranné sily pod vedením Európy.

Londýn medzičasom vyslal do Perzského zálivu vojenskú loď HMS Duncan, aby tam sprevádzala lode plaviace sa pod britskou vlajkou. Informovalo o tom podľa agentúry AFP britské ministerstvo obrany. Torpédoborec sa pripojí k fregate HMS Montrose, ktorá sa má koncom augusta podrobiť údržbe v neďalekom Bahrajne. Neskôr v tomto roku ho nahradí ďalšia fregata HMS Kent.

Irán: Európska námorná prítomnosť v Perzskom zálive by bola provokáciou

„Teší ma, že HMS Duncan bude pokračovať v kvalitnej práci HMS Montrose pri zabezpečovaní tejto dôležitej trasy,“ uviedol v nedeľu britský minister obrany Ben Wallace. „Zatiaľ čo budeme naďalej presadzovať diplomatické riešenie, ktoré to umožní znovu bez vojenského sprevádzania, Kráľovské námorníctvo bude naďalej poskytovať ochranu britským plavidlám, až kým sa to nestane znova realitou,“ dodal.
7Británia vydala vo štvrtok príkaz svojmu Kráľovskému námorníctvu, aby cez Hormuzský prieliv sprevádzalo lode plaviace sa pod britskou vlajkou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia