Jednou vetou

Británia: Údajný ultrapravičiar sa priznal k príprave vraždy poslankyne

Ilustračné foto

Foto : TASR

Údajný člen britskej ultrapravicovej skupiny Národná akcia Jack Renshaw (National Action) sa v utorok pred londýnskym súdom priznal, že plánoval spáchať atentát na členku britského parlamentu za Labouristickú stranu Rosie Cooperovú. Informovala o tom na svojej internetovej stránke BBC.

Renshaw sa tiež priznal k príprave teroristického činu, keď si kúpil mačetu, ktorou mal v úmysle usmrtiť poslankyňu, ktorá v parlamente zastupuje West Lancashire. Priznal sa tiež, že sa smrťou vyhrážal nemenovanej príslušníčke polície.

Británia uľahčí vydávanie víz pre bývalých afganských tlmočníkov

Podľa sudcu Duncana Atkinsona sa Renshaw pripravoval spáchať „politicky a rasovo motivovanú vraždu“, na čo si vyžiadal „požehnanie“ Christophera Lythgoa (32), ktorý je celoštátnym šéfom Národnej akcie a bez ktorého súhlasu členovia skupiny „nič významné“ nepodnikajú.

Renshaw (23) je jedným zo skupiny mužov, ktorí sú obvinení z členstva v zakázanej extrémistickej organizácii Národná akcia. Spolu s ním stoja pred súdom okrem Lythgoa aj Matthew Hankinson (24), Andrew Clarke (33), Michal Trubini (35), a Garron Helm (24).

Renshaw najprv obe obvinenia súvisiace s prípravou vraždy poslankyne popieral, avšak v prvý deň procesu sa priznal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia