Jednou vetou

Británia vyjadrila podporu svojmu veľvyslancovi v Spojených štátoch

Britský veľvyslanec v USA Kim Darroch

foto: TASR/AP

Vláda britskej premiérky Theresy Mayovej zopakovala v pondelok svoju "plnú podporu" britskému veľvyslancovi vo Washingtone Kimovi Darrochovi po tom, ako prezident USA Donald Trump uviedol, že s ním viac nebude spolupracovať.

„Sir Kim Darroch má naďalej premiérkinu plnú podporu,“ uviedol podľa agentúry AFP hovorca britskej vlády po tom, ako Trump reagoval na uniknuté diplomatické depeše, v ktorých Darroch prezidenta označil za nekompetentného, neschopného a nestabilného a jeho administratívu nazval nefunkčnou.

Trump odmieta spoluprácu s britským veľvyslancom, kritizoval aj Mayovú

Darrochove výroky v nedeľu zverejnil týždenník The Mail On Sunday. Okrem iného veľvyslanec povedal, že existujú pochybnosti o tom, či Biely dom „vôbec niekedy bude vyzerať, že je kompetentný“. Podľa Darrochových vyjadrení jediný spôsob, ako s Trumpom komunikovať, je hovoriť jednoducho a hrubo.

Trump následne v sérií tvítov kritizoval Darrocha i Mayovú. Vyhlásil, že spôsob, akým odstupujúca premiérka Británie riešila tzv. brexit, znamená „neporiadok“. Zároveň vyslovil slová vďaky za to, že jej funkčné obdobie sa čoskoro skončí.

Irán: Zadržanie ropného tankera Britániou bolo „výhražným aktom“

Hovorca britskej vlády uviedol, že „uniknuté diplomatické depeše neodrážajú blízkosť a úctu, ktoré vo vzájomnom vzťahu udržiavajú“.

„Zároveň však zdôrazňujeme význam toho, aby veľvyslanci mohli vo svojej krajine poskytovať úprimné a neprikrášlené hodnotenia politiky,“ podotkol. Hovorca zdôraznil, že Spojené kráľovstvo má s USA „osobitý a trvalý vzťah založený na spoločnej dlhej histórii a zdieľaní hodnôt, a tak tomu bude aj naďalej“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia