Jednou vetou

Británia: Zdá sa, že vojenský zákrok v Sýrii bol úspešný

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Pri náletoch Spojených štátov, Británie a Francúzska v Sýrii sa podľa "prvých náznakov" podarilo úspešne zasiahnuť jedno z tamojších vojenských zariadení. Britské ministerstvo obrany to uviedlo v sobotu vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP.

Trojica krajín podnikla nadránom útoky v okolí Damasku, ktorých terčom bol podľa vyjadrení ich lídrov sýrsky chemický arzenál. Predbežnú úspešnosť britský rezort obrany pripísal presnosti použitých riadených striel a „dôkladnému plánovaniu“.

Britská premiérka Theresa Mayová podľa AP vyhlásila, že sobotňajšie nálety v Sýrii nemali byť „o zasahovaní do občianskej vojny“ ani „o zmene režimu“, ale obmedzeným a cieleným úderom, ktorý „ďalej nevystupňuje napätie v danom regióne“ a snaží sa všetkými prostriedkami vyhnúť civilným obetiam. „Radšej by sme si zvolili alternatívnu cestu, ale v tomto prípade žiadna nie je,“ dodala Mayová.

Macron: V Sýrii bola prekročená pomyselná hranica

Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil v noci na sobotu, že Francúzsko spoločne so Spojenými štátmi a Britániou začali vojenskú operáciu proti „utajovanému chemickému arzenálu“ sýrskej vlády.

Podľa Macronovho vyhlásenia, ktoré priniesla agentúra AP, vníma Paríž vývoj v Sýrii ako „prekročenie pomyselnej hranice“ po tom, čo sa v meste Dúmá pri Damasku minulú sobotu údajne odohral chemický útok. Francúzsky prezident dodal, že v tomto prípade „nie sú pochybnosti“ o zodpovednosti sýrskej vlády.

Vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada popiera obvinenia Západu z chemického útoku v Dúmá, ktorý si podľa rôznych zdrojov vyžiadal 40-100 mŕtvych. Macron vyhlásil, že oznámená vojenská operácia sa zameriava iba na schopnosti Sýrie vyrábať chemické zbrane. Nešpecifikoval pritom, aké zariadenia alebo lokality sú terčmi útokov.

Podľa predošlého vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa podnikli Spojené štáty spoločne s Francúzskom a Britániou „presné“ útoky na objekty v Sýrii, ktoré sú spojené s tamojším programom chemických zbraní. Tieto údery označil za „priamy dôsledok“ neschopnosti Ruska zabrániť silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v používaní chemických zbraní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia