Británia žiada od USA nové sankcie proti Rusku

Ilustračná foto

foto: TASR

Británia žiada administratívu amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby uvalila ďalšie sankcie na Rusko v reakcii na obvinenia, že Moskva použila nervovoparalytickú látku na otrávenie bývalého ruského tajného agenta Sergeja Skripaľa. Informovala o tom agentúra AP sa odvolaním sa na výňatky z prvého prejavu britského ministra zahraničných vecí Jeremyho Hunta na pôde USA.

Hunt vystúpi v utorok v Americkom mierovom inštitúte (USIP) vo Washingtone. Podľa šéfa britskej diplomacie ruská zahraničná politika za vlády prezidenta Vladimira Putina „urobila zo sveta nebezpečnejšie miesto“.

AP pripomína, že Trumpova administratíva už skôr v tomto mesiaci ohlásila nové obmedzenia exportu do Ruska v súvislosti s prípadom otravy Skripaľa a jeho dcéry Julije vo Veľkej Británii. Tento krok bol najnovším zo série amerických sankcií voči Rusku za porušovanie ľudských práv, zasahovanie do volieb v USA a vojenskú agresiu na Ukrajine a v Sýrii.

Povodeň v rokline pripravila o život najmenej desať ľudí

Bývalý ruský špión Skripaľ a jeho dcéra Julija sa stali v marci v Británii terčom útoku, pri ktorom bola podľa tamojších vyšetrovateľov použitá nervovoparalytická látka novičok, vyvinutá v 70. a 80. rokoch v bývalom Sovietskom zväze. Londýn pripísal zodpovednosť za túto otravu Moskve, čo však druhá strana rozhodne odmietla.

V Británii sa neskôr tou istou látkou otrávili aj dvaja britskí občania bez akéhokoľvek prepojenia s Ruskom.

Môže vás zaujímať

Počet obetí výbuchov na Srí Lanke stúpol na 207 mŕtvych: Zatknutých je sedem osôb