Britská armáda testuje svoju schopnosť pomáhať pri obrane Európy

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Britské vojenské jednotky sa v stredu vylodili v Rotterdame na severe Holandska v rámci cesty na vojenské cvičenie v Nórsku, ktoré má otestovať schopnosť NATO presúvať vojakov a techniku naprieč Európou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Trump žiada odpovede ku kauze zmiznutého novinára Chášukdžího

Presun 600 britských obrnených transportérov, džípov a podporných vozidiel a 1200 vojakov do Nórska potrvá desať dní. Cvičenie Severoatlantickej aliancie s názvom Trident Juncture sa uskutoční v dňoch 25. októbra až 7. novembra v severnej časti krajiny.

Británia má najvyššie výdavky na obranu zo všetkých krajín Európskej únie a v tejto oblasti jej môže konkurovať len Francúzsko. Spojené kráľovstvo chce účasťou na cvičení ukázať, že si aj napriek rozhodnutiu opustiť EÚ stále plní záväzky v oblasti bezpečnosti Európy.

Mike Pompeo nie je spokojný s dohodou medzi Severnou a Južnou Kóreou

„Budeme v tom pokračovať aj po brexite,“ povedal armádny hovorca major Stuart Lavery. „Stále sme členom NATO a stále budeme pomáhať našim európskym partnerom,“ dodal.
Cvičenie má zdôrazniť úlohu NATO pri obrane Európy. Spojenci budú trénovať v teplotách pod bodom mrazu, aby boli pripravení na náročné situácie.

Cvičenia Trident Juncture sa zúčastní aj slovenská armáda. Minister obrany SR 4. októbra potvrdil, že Bezpečnostná rada SR, ako aj slovenská vláda, schválili mandát na vyslanie slovenských vojakov na manévre v arktickej časti Nórska v počte do 15 osôb.

Môže vás zaujímať

Trump navštívil ako prvý zahraničný štátnik nového japonského cisára Naruhita