Jednou vetou

Britská firma začína vyrábať vakcínu proti koronavírusu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Jej účinnosť pritom zatiaľ nie je potvrdená.

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca začína vyrábať potenciálnu vakcínu proti koronavírusu. Pre spravodajskú stanicu BBC to uviedol jej šéf Pascal Soriot. Testovanie vakcíny je ešte v plnom prúde, Soriot však povedal, že firma musí začať s výrobou teraz, aby mohla uspokojiť dopyt, pokiaľ sa ukáže byť efektívna. „Začíname vyrábať vakcínu práve teraz – musíme ju mať pripravenú na použitie, keď budeme mať výsledky,“ priblížil.

Soriot ďalej vysvetlil, že s výrobou už začínajú preto, lebo chcú byť „takí rýchli, ako sa len dá“. Samozrejme, že toto rozhodnutie sprevádza riziko, a síce finančné riziko v prípade, že vakcína nebude fungovať. „V takomto prípade všetok materiál, všetky vakcíny, ktoré vyrobíme, vyjdú nazmar,“ pripustil.

Soriot tiež povedal, že AstraZeneca sa nebude snažiť z výroby vakcíny počas pandémie profitovať. Pokiaľ bude účinná, spoločnosť dokáže vyrobiť dve miliardy dávok očkovacej látky. Vo štvrtok totiž podpísala dva nové kontrakty, z toho jeden s miliardárom a filantropom Billom Gatesom. AstraZeneca, ktorá vyvíja vakcínu s vedcami z Oxfordskej univerzity, pritom súhlasila, že dodá polovicu dávok málo a stredne rozvinutým krajinám.

Či bude vakcína AZD1222 účinná, by malo byť podľa Soriota známe do augusta. „Mať vakcínu je jedna vec, ale musíte ju vyrobiť vo veľkých množstvách a môžem vám povedať, že toto nie je jednoduchá úloha,“ podotkol. Súčasnú pandémiu koronavírusu zároveň označil za „globálnu tragédiu a „výzvu pre celé ľudstvo“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia