Jednou vetou

Britská humanitárna pracovníčka Zaghariová-Ratcliffová ukončila hladovku

Nazarin Zaghariová-Ratcliffová

REUTERS

Britská humanitárna pracovníčka iránskeho pôvodu Nazarin Zaghariová-Ratcliffová, ktorá si vo väzení v Iráne odpykáva päťročný trest za údajnú špionáž, ukončila po 15 dňoch hladovku na protest proti svojmu väzneniu. Informoval o tom v sobotu jej manžel Richard Ratcliffe, ktorého citovala agentúra AFP.

Ratcliffe pre rozhlasovú stanicu BBC povedal, že jeho manželka zjedla kašu s jablkom a banánom. „Uľavilo sa mi, pretože by som nechcel, aby to trvalo dlhšie,“ uviedol Ratcliffe, ktorý na znak solidarity s manželkou tiež vstúpil do hladovky a stanoval pred iránskym veľvyslanectvom v Londýne. Chcel tak upozorniť na to, aby sa nástupca bývalej premiérky Theresy Mayovej prípadu jeho ženy venoval s najvyššou prioritou.

Štyridsaťročná Zaghariová-Ratcliffová, projektová manažérka nadácie Thomson Reuters, má britský aj iránsky pas. Protestnú hladovku začala v deň piatych narodenín svojej dcéry Gabrielly.

Trump clá na čínske tovary nemá zatiaľ v úmysle zvýšiť

Zatkli ju na teheránskom letisku po súkromnej návšteve rodičov v apríli 2016. Bola obvinená zo sprisahania, spolupráce so západnými spravodajskými agentúrami a špionáže, čoho sa mala dopustiť tým, že počas návštevy Iránu viedla vzdelávací kurz pre novinárov. Odsúdili ju v januári 2018.

Ratcliffová všetky obvinenia odmieta. Irán s ňou zaobchádza ako s výlučne iránskou občiankou, keďže táto islamská krajina dvojaké občianstvo neuznáva. Tento prípad ešte zvýšil dlhotrvajúce napätie medzi Teheránom a Londýnom. Británia je totiž najväčším dodávateľom zbraní do Saudskej Arábie, ktorá je úhlavným nepriateľom Iránu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia