Jednou vetou

Britská polícia zadržala podozrivého v prípade útoku v metre

Ilustračné foto

TASR

Britskí policajti zadržali 18-ročného podozrivého v prípade piatkového bombového útoku v súprave metra v Londýne. Oznámila to londýnska Metropolitná polícia, ktorá zatknutie označila za „významné“.

Muža zatkli v prístave v meste Dover na juhovýchode Anglicka na základe zákona o boji proti terorizmu a polícia grófstva Kent ho zadržiava na miestnej policajnej stanici, informovala spravodajská stanica BBC. V piatok počas raňajšej dopravnej špičky vybuchla na stanici metra Parsons Green v jednom z vozňov podomácky vyrobená bomba, čo viedlo k zraneniu 29 ľudí. Nálož podľa polície explodovala len „čiastočne“ a nikto zo zranených nebol v ohrození života.

V Británii vyhlásili po útoku najvyšší, „kritický“, stupeň ohrozenia teroristickými útokmi. Po celej krajine posilnili policajné hliadky, ktoré pri ochrane dôležitých objektov a občanov podporujú od aj príslušníci armády. Nadzemnú stanicu metra Parsons Green neďaleko centra britskej metropoly v noci na znova otvorili pre prevádzku.

K útoku sa prihlásila džihádistická skupina Islamský štát (IS). Šéf protiteroristických operácií Metropolitnej polície Mark Rowley však vyhlásil, že IS takéto vyhlásenia vydáva „bežne“ bez ohľadu na to, či bol v kontakte s páchateľmi, alebo nie. Rowley požiadal verejnosť, aby zostala ostražitá, ale nebola „vyľakaná“.
Britské médiá uvádzajú, že polícia má zrejme indície o viacerých páchateľoch – čo môže vyplývať z toho, že jej predstavitelia opakovane hovoria o „podozrivých“, nie o „jednom alebo viacerých podozrivých“.

Podľa BBC bola bomba zhotovená podobne ako nálož pri májovom atentáte v Manchestri, pri ktorom zahynulo 22 ľudí. Noviny Guardian uviedli, že polícia už vyhodnocuje zábery z bezpečnostných kamier zachytávajúce, ako muž s bombou nastupuje do metra.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia