Jednou vetou

Britská premiérka Mayová obhajovala v parlamente dohodu o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila vo štvrtok poslancom parlamentu predbežnú dohodu o odchode svojej krajiny z Európskej únie. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Návrh dohody o brexite, zverejnený vo štvrtok, nie je „konečnou dohodou“, avšak jeho zverejnenie bolo nevyhnutné, povedala Mayová. Ďalej uviedla, že proces, ktorý viedol k dosiahnutiu predbežnej dohody s EÚ o brexite, bol „pohodlný“, a že Británia a EÚ sú so všetkými časťami dohody spokojní.

Britský minister pre brexit Raab rezignoval

Mayová sa vo svojom vystúpení dotkla aj problému tvrdých hraníc medzi Írskou republikou a Severným Írskom. „Nebrať do úvahy obavy ľudí v Severnom Írsku, ktorí si neželajú tvrdé hranice – o ktorých zavedenie ma viacerí žiadali – by bolo maximálne nezodpovedné,“ povedala Mayová.

„Vláda musí stiahnuť túto polovičatú dohodu… Nemá podporu kabinetu, tohto parlamentu ani krajiny,“ reagoval na Mayovej vystúpenie šéf opozičných labouristov Jeremy Corbyn.

Summit EÚ o brexite sa bude konať 25. novembra

V súvislosti s predbežnou dohodou o odchode Británie z EÚ už vo štvrtok rezignovali britský minister pre brexit Dominic Raab, ministerka práce Esther McVeyová a štátni tajomníci ministerstva pre Severné Írsko Shailesh Vara, resp. ministerstva pre brexit Suella Bravermanová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia