Jednou vetou

Britská tínedžerka, ktorá utiekla k Islamskému štátu, porodila

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Britská tínedžerka, ktorá v roku 2015 ušla s dvoma kamarátkami k extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) v Sýrii, porodila syna. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na právnika jej rodiny.

Ten uviedol, že 19-ročná Shamima Begumová a jej dieťa sú v poriadku. Begumová, ktorá žije v utečeneckom tábore na severovýchode Sýrie, nedávno poskytla rozhovor novinám Times. Uviedla v ňom, že počas pobytu v Sýrii jej už dve malé deti zomreli na následky choroby a podvýživy. Tiež povedala, že svoje rozhodnutie odísť k IS neľutuje, ale chce sa so svojím dieťaťom vrátiť domov.

Begumová bola jednou zo školáčok zo štvrte Bethnal Green vo východnom Londýne, ktoré odišli do Sýrie, kde sa v roku 2015 vydali za bojovníkov IS. Bolo to v období, keď náborový program IS na internete zlákal mnoho ľahko ovplyvniteľných mladých ľudí do samozvaného kalifátu.

Trump: Británia by si mala prevziať bojovníkov Islamského štátu

Hoci nie je známe, či Begumová spáchala nejaký zločin, ale fakt, že očividne neľutuje svoje doterajšie konanie, vyvolalo kritiku zo strany mnohých ľudí – podľa nich vďaka rozhodnutiu odísť k IS má byť navždy pre Britániu vydedencom.

Agentúra AP sa domnieva, že tínedžerka by mohla čeliť obvineniam z podpory tejto zakázanej extrémistickej organizácie.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google