Jednou vetou

Britská vláda aktivovala plány pre prípad neriadeného brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská vláda v utorok oznámila, že v začne v plnom rozsahu implementovať plány pre prípad odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody. Vláda zároveň začne firmy a občanov vyzývať, aby sa pripravili na možnosť neriadeného brexitu, informovala agentúra Reuters.

Británia má opustiť EÚ 29. marca 2019. Dohodu o podmienkach odchodu, ktorú vyrokovala britská premiérka Theresa Mayová so zvyšnými štátmi Únie, musí ešte schváliť parlament v Londýne. Hrozí však, že britskí poslanci návrh dohody napokon neschvália.

Premiérkina hovorkyňa v utorok zopakovala, že prioritou vlády zostáva riadený brexit, čo je podľa nej najpravdepodobnejší scenár. Zároveň však začne naplno implementovať plány pre prípad brexitu bez dohody.

Brexit bez dohody by zrejme spôsobil zníženie ratingu Británie

Mayovej kabinet v utorok schválil poskytnutie dodatočných dvoch miliárd libier pre prípad, že britský parlament brexitovú dohodu napokon odmietne, informovala stanica BBC na svojom webovom portáli. Vyčlenené prostriedky majú byť venované na ochranu hraníc, zaistenie bezpečnosti a podporu medzinárodného obchodu.

Pre prípad neriadeného brexitu bude do stavu pohotovosti uvedených 3500 príslušníkov britských ozbrojených síl. Preventívne opatrenia sa chystajú aj v rezorte zdravotníctva. Vláda okrem toho rozošle listy upozorňujúce na možnosť odchodu bez dohody približne 140.000 firmám.

Mayová a Blair sa hádajú ohľadom brexitu

Líder proeurópskej strany Liberálnych demokratov Vince Cable vyjadril presvedčenie, že vláda sa týmto spôsobom snaží strašiť verejnosť a vyvinúť tak tlak na schválenie zdiskreditovanej brexitovej dohody.

Členovia Dolnej snemovne britského parlamentu mali pôvodne o dohode o vystúpení Británie z EÚ hlasovať 11. decembra. Premiérka však pre dohodu nemala dostatočnú podporu ani v radoch poslancov vlastnej Konzervatívnej strany, preto hlasovanie odložila. Parlament by sa mal dohodou zaoberať v týždni medzi 14. a 20 januárom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia