Jednou vetou

Britská vláda chce v parlamente hlasovať o nových voľbách opäť v pondelok

Ilustračná foto

foto: TASR

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona vo štvrtok oznámila, že budúci týždeň sa opäť pokúsi o vypísanie predčasných parlamentných volieb v snahe ukončiť patovú politickú situáciu súvisiacu s brexitom. Informovala o tom agentúra AFP.

Deň po tom, ako poslanci odmietli prvý pokus o vypísanie predčasných volieb, Jacob Rees-Mogg, ktorý za britskú vládu organizuje agendu v dolnej komore parlamentu, uviedol, že predloží „návrh spojený s predčasnými parlamentnými voľbami“. O ňom by sa malo hlasovať v pondelok večer.

Britskí poslanci posunuli na pripomienkovanie návrh vylučujúci tvrdý brexit

Britskí poslanci neschválili v stredu návrh premiéra Johnsona na vypísanie nových volieb na 15. októbra. Johnson svoj návrh predložil po tom, ako Dolná snemovňa parlamentu prijala návrh zákona, ktorý zaväzuje vládu žiadať EÚ o odklad brexitu v prípade, že v tejto veci nedosiahne do konca októbra s Úniou dohodu.

Hlavná opozičná Labouristická strana sa zdržala pri stredajšom hlasovaní o predčasných voľbách s tým, že ich nepodporí, kým nie je schválený zákon proti neriadenému brexitu. O ňom v súčasnosti diskutuje Snemovňa lordov, ale očakáva sa, že do pondelka vstúpi do platnosti. Vládne zdroje vyjadrili nádej, že v tom prípade labouristi nové voľby podporia.

Cséfalvayová: Odklad brexitu by mala EÚ umožniť len v krajnom prípade

AFP však poukazuje na to, že labouristi sú rozdelení, čo sa týka termínu predčasných volieb. Johnson chce voľby pred summitom Európskej únie, ktorý bude 17. októbra, a mohol by byť poslednou šancou dospieť k dohode o brexite pred plánovaným odchodom Británie z EÚ 31. októbra. Niektorí labouristi však presadzujú konanie volieb po 31. októbri, čo by znamenalo, že by bol nútený brexit odložiť.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi