Jednou vetou

Britská vláda odobrala vlani občianstvo 104 osobám podozrivým z trestných činov

Vlajka Veľkej Británie.

Foto: pixabay.com

Britská vláda odobrala vlani občianstvo dovedna 104 osobám. Urobila tak v súlade s legislatívou, ktorej terčom sú osoby podozrivé z terorizmu, organizovaného zločinu a ďalších závažných trestných činov, aby napomohla "verejnému blahu".

Počet takýchto prípadov vlani výrazne stúpol oproti predvlaňajšiemu roku, keď vláda zbavila občianstva len 14 ľudí, informovalo v pondelok britské ministerstvo vnútra vo svojej výročnej správe. V nej ďalej uviedlo, že právomoc ministra vnútra odobrať občianstvo je „obzvlášť dôležitá“ na to, aby sa v návrate do Británie zabránilo osobám „s dvojakým občianstvom zapojeným do aktivít súvisiacich s terorizmom v Sýrii či Iraku“.

Tomáš Klus sa rozhodol bojkovať všetky Babišove médiá

Ministerstvo zároveň uviedlo, že takáto právomoc by mala byť využívaná len pri osobách, ktorým nehrozí, že by sa následne ocitli bez štátnej príslušnosti. Rezort dodal, že o odobratí občianstva rozhoduje samotný minister vnútra.

„Vláda považuje odobratie občianstva za vážny krok, ktorý nie je prijímaný zľahka,“ uviedlo. Bližšie podrobnosti o ľuďoch, ktorých britská vláda vlani občianstva zbavila, ani dôvody, prečo v konkrétnych prípadoch k odobratiu pristúpila, rezort v zmienenej správe neuviedol.

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS V BRITÁNII: Rekordný nárast úmrtí?!