Britské laboratórium odmieta podozrenia Ruska ohľadom Skripaľovcov

Ilustračné foto.

TASR/AP

Vedenie britského vojenského laboratória Porton Down odmieta akúkoľvek účasť na otrávení bývalého dôstojníka ruskej vojenskej rozviedky Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije, ku ktorému došlo začiatkom marca. Spravodajskú stanicu BBC o tom v piatok informoval riaditeľ laboratória Gary Aitkenhead.

Tvrdenia Ruska, že blízkosť laboratória v Porton Downe k miestu incidentu – mestu Salisbury – vyvoláva podozrenie, sú podľa Aitkenheada znepokojujúce. Dodal, že kontrola činností a bezpečnosť objektu Porton Down má tú najvyššiu úroveň. Aitkenhead reagoval na vyhlásenie ruského veľvyslanca v Británii Alexandra Jakovenka, podľa ktorého by Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) mala vysvetliť, ako je možné, že sa britským úradom podarilo tak rýchlo identifikovať látku použitú údajne pri útoku na Skripaľovcov.

Jakovenko špekuloval, že táto rýchlosť môže svedčiť o tom, že britské úrady už túto nervovoparalytickú látku mali vo svojom chemickom laboratóriu v Porton Downe, „ktoré je v Británii najväčším tajným vojenským objektom s chemickými zbraňami“. Ruský veľvyslanec si v súvislosti s týmito skutočnosťami položil otázku, či je náhoda, že vojenský objekt Porton Down je od miesta incidentu vzdialený len 13 kilometrov.

Môže vás zaujímať

Tisíce demonštrantov žiadali zastaviť pokusy na zvieratách pri Hamburgu