Jednou vetou

Britské médiá: V kauze otrávenia Skripaľovcov sa objavil ďalší Rus

Príslušníci vojenských síl pracujú v súvislosti s vyšetrovaním prípadu otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry.

foto: TASR/AP

V kauze otravy bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije sa objavila ďalšia osoba. Informoval o tom v stredu britský denník Daily Mail s odvolaním sa na svoje zdroje.

Ide o zatiaľ médiami neidentifikovaného Rusa, ktorý cestoval do Británie v rovnaký deň, 3. marca, a rovnakým letom AFL2570 spoločnosti Aeroflot ako Julija Skripaľová.

Tento muž sa do Ruska vracal ešte v ten istý deň, po niekoľkých hodinách strávených v Británii. Práve krátkosť jeho pobytu v Británii vyvoláva podľa britskej tajnej služby podozrenie.

Zdroj denníka Daily Mail spresnil, že tento cestujúci zatiaľ nie je podozrivý, ale pre tajné služby je „záujmovou osobou“. „My nepochybne veríme v možnosť, že osoby zodpovedné (za otrávenie Skripaľovcov) opustili Britániu niekoľko hodín“ po čine, uviedol.

Rusko: Kauzu Skripaľ zinscenovali britské a americké spravodajské agentúry

Britský denník Sun zasa napísal, že zatiaľ neznámy Rus odcestoval do Moskvy päť hodín po prílete do Londýna. Incident v anglickom meste Salisbury, kde 4. marca našli Skripaľovcov s príznakmi otravy, sa odohral približne 24 hodín po Julijinom prílete.

Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok vyvinutá v bývalom Sovietskom zväze, obvinila Moskvu. Rusko však akúkoľvek zodpovednosť za útok odmieta a najnovšie žiada od Londýna ospravedlnenie a odpoveď na otázku, na čom boli jeho tvrdenia založené.

Britské médiá totiž v utorok informovali, že britskí experti z vedeckovýskumného strediska Porton Down nedokázali určiť „presný zdroj“ výroby bojovej nervovoparalytickej látky novičok, ktorou boli Skripaľovci otrávení.
Gary Aitkenhead, šéf Vedeckého a technologického laboratória ministerstva obrany (DSTL), ktoré je súčasťou komplexu Porton Down, uviedol, že odborníci neboli schopní dokázať, že látka bola vyrobená v Rusku.

V súvislosti s kauzou Skripaľovcov v stredu v Haagu zasadá Výkonná rada Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia