Jednou vetou

Britskí poslanci by o dohode o vystúpení Británie z EÚ mali hlasovať v januári

Ilustračná foto

foto: TASR

Poslanci britského parlamentu budú pokračovať v rozprave o dohode o vystúpení Británie z EÚ v týždni začínajúcom sa 7. januára.

Hlasovanie o dohode by sa potom malo konať v týždni medzi 14. a 20 januárom. V Dolnej snemovni britského parlamentu to v pondelok povedala premiérka Theresa Mayová.

Lajčák v Londýne predstavil priority slovenského predsedníctva v OBSE

Poslanci mali pôvodne o dohode o vystúpení Británie z EÚ, ktorú s Úniou dosiahla Mayovej vláda, hlasovať 11. decembra. Premiérka však pre dohodu nemala dostatočnú podporu ani v radoch poslancov vlastnej Konzervatívnej strany, preto hlasovanie odložila na január.

Hlavným dôvodom, prečo poslanci britského parlamentu odmietajú dohodu o brexite schváliť, je tzv. írska poistka. V prípade, že Spojené kráľovstvo nepristúpi po brexite na návrh obchodnej dohody, plánuje 27 členských štátov EÚ aktivovať írsku poistku, ktorá sa týka pravidiel na hraniciach Írska a Severného Írska.

Holandský premiér vyzval spoluobčanov, aby nedopustili chaos ako v Británii

Severné Írsko je súčasťou Británie a v prípade aktivácie poistky by zostalo súčasťou colnej únie, s čím má problém časť britských vládnych poslancov. Lídri EÚ ubezpečujú Britov, že má ísť len o dočasné opatrenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia