Jednou vetou

Britskí poslanci na rodičovskej dovolenke môžu hlasovať v zastúpení

Dolná snemovňa britského parlamentu

foto: TASR/AP

Britskí poslanci na rodičovskej dovolenke majú od utorka možnosť hlasovať prostredníctvom splnomocneného kolegu-poslanca. Príslušný návrh bol plénom schválený v pondelok večer.

Nový spôsob hlasovania bol predmetom diskusií poslancov niekoľko mesiacov. Aktuálnym sa stal opäť nedávno, keď jedna z poslankýň kvôli dôležitému hlasovaniu o brexite odložila na daný deň naplánovaný pôrod cisárskym rezom.

Doteraz bolo v britskom parlamente pri hlasovaní zaužívané, že ak sa niektorý z poslancov na ňom nemohol zúčastniť, vytvoril pár s poslancom z druhého politického tábora, ktorý sa potom tiež nezúčastnil na hlasovaní. Nútená absencia tak neovplyvnila výsledok hlasovania.

Britský parlament bude hlasovať o brexitovom „pláne B“

Tento systém sa využíval v prípade poslankýň tesne pred pôrodom alebo krátko ňom či v prípade choroby.
Narušil ho však predseda Konzervatívnej strany Brandon Lewis, keď v júli 2018 porušil párovaciu dohodu s liberálnou demokratkou Jo Swinsonovou, ktorá bola v tom čase tehotná. Konzervatívna vláda vtedy tvrdila, že nešlo o zámer a za svoje pochybenie sa ospravedlnila.

Poslankyňou, ktorá odložila pôrod cisárskym rezom, je 36-ročná labouristka Tulip Siddiqová. V parlamente zastupuje volebný obvod na severozápade Londýna, kde v roku 2016 hlasovalo pri referende o brexite 76 percent účastníkov za zotrvanie Británie v EÚ.

Johnson podporí Mayovej dohodu o brexite, ak dosiahne ústupky s EÚ v „poistke“

Vzhľadom na spomínané nerešpektovanie dohody Siddiqová už „párovaniu“ hlasov podľa vlastných slov nedôverovala a k mimoriadne dôležitému hlasovaniu o brexite sa dostavila na invalidnom vozíku.

Dolná snemovňa britského parlamentu bude v utorok hlasovať o ďalších krokoch vlády vo veci brexitu. Saddiqová, ktorej sa už medzičasom narodil syn Raphael, po rozhodnutí svojich kolegov z pondelka večera vyjadrila radosť, že bude prvým zákonodarcom hlasujúcim pomocou splnomocneného kolegu.

Nemecká vládna koalícia sa dohodla na kompromise v spore okolo interrupcií

Nový spôsob hlasovania uvítala aj Jo Swinsonová. Dodala, že „žiaden poslanec by nemal byť postavený pred voľbu, či zastupovať svojich voličov na dôležitých hlasoch, alebo zabezpečovať starostlivosť o svojho novorodenca“. Pondelkové hlasovanie podľa nej „predstavuje detský krôčik správnym smerom k parlamentu 21. storočia“.

Nová pravidlá hlasovania sa budú vzťahovať aj na poslankyne zotavujúce sa po potrate.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia