Jednou vetou

Britský analytik: Brexit bez dohody by predstavoval veľkú výzvu

Ilustračná foto

foto: TASR

Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie bez dohody na presných podmienkach brexitu by pre Britániu znamenal veľa práce v oblasti legislatívy a aj možné zmeny pre vládne úrady a podniky, povedal v piatok Joseph Owen z britského Inštitútu pre vládu (The Institute for Government).

„Ak Británia a EÚ nedosiahnu dohodu – alebo ak dohoda neprejde schválením v Európskom alebo v britskom parlamente – príprava na odchod Spojeného kráľovstva z Únie 29. marca 2019 bude predstavovať veľkú výzvu,“ povedal.

Írsky parlament drvivou väčšinou podporil návrh dohody o brexite

Presný rozsah rozvratu v prípade brexitu bez dohody podľa neho závisí od toho, ako sa zachová Európska únia. „Záleží na tom, že či sa EÚ bude držať platnej legislatívy v oblastiach ako obchodovanie s tovarom, alebo či zavedie jednostranné opatrenia s cieľom zabezpečiť pokračovanie obchodu,“ povedal.

Vyjednávači Európskej únie a Británie sa vo štvrtok dohodli na texte politickej deklarácie o budúcich vzťahoch oboch strán po odchode Británie z Európskej únie. Deklaráciu budú v nedeľu na summite v Bruseli schvaľovať lídri členských krajín EÚ spolu s predbežnou dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie. „Potom sa začne proces ratifikácie, do ktorého budú mať čo povedať Európsky parlament a aj britský parlament,“ povedal Joseph Owen.

Prechodné obdobie po brexite môže byť predĺžené do roku 2022

Britská premiérka povedala, že Spojené kráľovstvo bude chrániť práva občanov Európskej únie žijúcich v Británii. „Nie je však k dispozícii dostatok informácii o tom, že čo presne to bude znamenať,“ povedal Owen. Členské štáty EÚ podľa jeho slov britským občanom poskytli ešte menej informácií. „Bez dohody neexistuje nič, čo by zaručovalo práva britských občanov v EÚ a ani obyvateľov únie v Británii,“ povedal Owen.

„Do akej miery brexit ovplyvní obchodné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou bude tiež záležať na podrobnostiach budúceho fungovania vzťahu, o ktorých sa bude rokovať po odchode Británie z Únie v marci budúceho roka,“ uzavrel Owen.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia