Jednou vetou

Britský minister pre brexit David Davis rezignoval

Britský minister pre brexit David Davis

Foto: TASR

Britský minister pre brexit David Davis odstúpil zo svojej funkcie. Oznámili to v noci na pondelok britské médiá.

Minister sa rozhodol odstúpiť po tom, čo premiérka Theresa Mayová odmietla na piatkovom stretnutí s členmi svojho kabinetu Davisove návrhy o budúcom vzťahu Británie s Európskou úniou. Mayová mieni predstaviť schválený plán tento týždeň najprv v parlamente a neskôr o ňom bude diskutovať s poslancami svojej Konzervatívnej strany.

V rezignačnom liste Davis okrem iného uviedol, že je stále „menej a menej pravdepodobné“, že Spojené kráľovstvo opustí colnú úniu a jednotný trh EÚ. Takisto nie je presvedčený, že prístup kabinetu k rokovaniam o brexite „nebude len viesť k ďalším požiadavkám na ústupky“ z Bruselu.

Čítajte viac: Mayová zvíťazila v kľúčovom parlamentnom hlasovaní o brexite

„Všeobecné smerovanie politiky nám v najlepšom prípade ponechá slabú rokovaciu pozíciu, a možno aj neodvratnú,“ napísal Davis.

Vo svojej oficiálnej reakcii Mayová vyjadrila ľútosť z Davisovej rezignácie a poďakovala sa mu za jeho prácu, zároveň však vyjadrila nesúhlas s Davisovou „charakteristikou politiky, ktorú sme v piatok dohodli vo vláde“.

Okrem Davisa zo svojich funkcií aj štátni tajomníci jeho ministerstva Steve Baker a Suella Bravermanová.

Prečítajte si tiež: Takmer 50 % veľkých európskych firiem pre brexit znížilo investície v Británii

Plán dohodnutý v piatok považujú zástancovia brexitu za príliš „mäkký“ a za odklon od vytúpenia Británie z EÚ. Len s veľkým odporom s ním súhlasil aj šéf diplomacie Boris Johnson.

Dokonca sa podľa Sky News špekuluje, že Mayová by mohla čeliť výzvam na odchod z funkcie. Tento proces by sa spustil, ak by ju na to listom vyzvalo 48 konzervatívnych poslancov.

David Davis bol vymenovaný za ministra 13. júla 2016 a bol zodpovedný za rokovania o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Aj predtým pohrozil rezignáciou, ak Mayová zachová príliš úzke väzby s Bruselom. Zástancovia brexitu označili podľa BBC jeho rezignáciu ako „zásadné a odvážne rozhodnutie“.

Davis verí v dosiahnutie politickej dohody o implementácii brexitu v marci

Dohodnutý plán predpokladá, že Spojené kráľovstvo bude aj po vystúpení z EÚ tvoriť so zvyškom tohto bloku zónu voľného obchodu. Tá by sa mala týkať tovaru, nie však služieb, ktoré predstavujú prevažnú časť britskej ekonomiky.

Britská vláda ráta aj s obmedzením pohybu kapitálu a pracovných síl. V záujme zachovania voľného pohybu tovaru chce Londýn zaručiť, že všetky druhy budú naďalej zodpovedať štandardom EÚ.

Mayová svojich ministrov varovala, že ďalej už nebude tolerovať verejnú kritiku vládnej politiky po tom, ako ju kabinet v piatok podporil.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi