Polícia vyšetruje podozrenia z kupovania hlasov pred voľbami na Ukrajine
Za dohodu hlasovalo 286 poslancov a 344 ich bolo proti. Na schválenie dohody bolo potrebných 318 hlasov.
V reakcii na výsledok hlasovania v Dolnej snemovni britského parlamentu zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk na 10. apríla mimoriadny summit EÚ.
Prívrženci odchodu Británie z Európskej únie zaplnili Londýn
Tisícky ľudí nesúhlasiacich s odkladom odchodu Británie z Európskej únie zaplnili v piatok centrálnu časť Londýna. Stalo sa tak v čase, keď sa vláda snažila presadiť v parlamente svoju dohodu o brexite vyrokovanú s Európskou úniou, uviedla agentúra Reuters.
V deň, keď Británia mala pôvodne opustiť Úniu, sa zišli pred parlamentom stovky ľudí. Mávali britskými zástavami a skandovali haslá ako „Von znamená von“ či „Dovi, dovi EÚ“. Mnohí z nich niesli transparenty s nápismi obviňujúcimi premiérku Theresu Mayovú zo zrady.
EÚ predĺžila operáciu Sophia do konca septembra, aj keď bez lodných hliadok
V prítomnosti početných policajtov niektorí demonštranti blokovali cestu pri parlamente a požadovali, aby brexit nastal hneď. Protestujúcich viedol Nigel Farage. Ten sa všeobecne považuje za politika, ktorý urobil najviac pre to, aby britská vláda súhlasila s konaním referenda o členstve v EÚ.
Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu medzitým ani na tretí pokus neschválili dohodu o odchode Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Mayovej. Pre prípad neschválenia dohody Mayová minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla.
Na neúspešné hlasovanie o brexitovej dohode reagovala Mayová aj EK
„Táto Snemovňa odmietla brexit bez dohody, odmietla zrušiť brexit, v stredu odmietla všetky varianty predloženej dohody a dnes odmietla schváliť výlučne dohodu o brexite,“ povedala Mayová s tým, že vláda bude napriek tomu pokračovať v úsilí o dosiahnutie usporiadaného brexitu tak, ako ju zaväzujú výsledky referenda z júna 2016.
Syn Michela Barniera sa chce stať europoslancom vo farbách belgických liberálov
Poľutovanie nad výsledkom hlasovania v britskom parlamente vyslovila aj Európska komisia. „Komisia ľutuje negatívny výsledok hlasovania. Podľa rozhodnutia Európskej rady z 22. marca sa termín odchodu Británie z EÚ predlžuje do 12. apríla. Pravdepodobným scenárom je v tejto chvíli scenár odchodu bez dohody 12. apríla,“ uvádza sa vo vyhlásení Európskej komisie.