Jednou vetou

Britský parlament bude o dohode o brexite hlasovať 11. decembra

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Dolná komora britského parlamentu bude o návrhu dohody premiérky Theresy Mayovej o odchode Británie z Európskej únie hlasovať 11. decembra, informovala agentúra DPA.

Lídri EÚ v nedeľu na mimoriadnom summite v Bruseli schválili dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a EÚ. Schválená dohoda teraz musí prejsť hlasovaním v dolnej komore britského parlamentu, ktorému budú predchádzať päťdňové rokovania.

Súd EÚ odmietol žalobu namierenú voči legálnosti rozhovorov o brexite

Mayová v pondelok v britskom parlamente obhajovala svoj návrh dohody o tzv. brexite i napriek kritike zo strany opozície a aj z radov jej vlastnej Konzervatívnej strany. Písal o tom webový server stanice BBC. Nedeľné schválenie v Bruseli podľa premiérky vzdalo poctu výsledkom referenda z roku 2016, keď Briti zahlasovali za brexit, a pomohlo udržať blízke vzťahy kráľovstva s EÚ.

Predseda britskej Labouristickej strany Jeremy Corbyn povedal, že parlament nebude mať inú možnosť, ako dohodu v hlasovaní odmietnuť. Premiérka podľa jeho slov potrebuje plán B, ktorý bude zahŕňať stály colný režim a silnejší systém ochrany v oblasti zamestnanosti a ochrany životného prostredia.

Brexit uškodí všetkým, vyhlásil Scholz

Bývalí členovia vlády z radov konzervatívcov Ian Duncan Smith, Boris Johnson, Owen Paterson, Michael Fallon a Dominic Grieve sa tiež vyjadrili, že dohoda je neuspokojujúca. Mayová členom parlamentu povedala, že predošlých 19 mesiacov rokovaní bolo o hľadaní kompromisu, ale konečná dohoda obyvateľom Británie zabezpečí znovunadobudnutie kontroly nad zákonom, peniazmi a hranicami.

Mayová však priznala, že nebola celkom spokojná s možnosťou tzv. backstopu – záložného plánu s cieľom zabezpečiť integritu vnútorného trhu a aj bezpečnosti na írskom ostrove. Backstop by podľa nej bol dočasným mechanizmom a Británia by mala mať právo dožadovať sa arbitráže o tom, ako a kedy sa skončí – pokiaľ nebude nahradený obchodnou dohodou alebo inými opatreniami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia