Jednou vetou

Britský princ Harry udržuje Dianin odkaz, vyzval na svet bez nášľapných mín

Britský princ Harry.

Foto: TASR/AP

Štáty musia byť urobiť viac práce, aby v nasledujúcich rokoch zbavili svet pozemných mín. Britský princ Harry to vyhlásil v utorok pri príležitosti celosvetovej zmluvy o zákaze nášľapných mín, ktorá bola dosiahnutá pred 20 rokmi, necelý mesiac po smrti jeho matky, princeznej Diany.

Keď si uzavretie zmluvy pripomínali vo Viedni zástupcovia 163 signatárskych štátov, princ Harry vydal videoposolstvo, v ktorom poukázal na zápas svojej matky proti týmto zbraniam a spomenul jej stretnutia s detskými obeťami v Angole a Bosne.

Zmluvy o zákaze nášľapných mín

„Nech sa už nemusíme znovu stretnúť o ďalších desať rokov a počúvať, že aj novej generácii detí hrozí smrť alebo zmrzačenie pri nevinnej hre,“ povedal člen britskej kráľovskej rodiny, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Harry pripomenul signatárskym krajinám zmluvy o zákaze nášľapných mín, že sa dohodli, že do roku 2025 zbavia svet pozemných mín.

„Ostáva nám už len osem rokov, takže musíme zvýšiť odhodlanie a zdvojnásobiť úsilie, ak chceme využiť šancu a dosiahnuť tento cieľ,“ dodal princ.

Zbrane zranili tisícky ľudí

Vlani stúpol počet zabitých pozemnými mínami o 25 percent, a to na 2 089 obetí, čo spôsobili konflikty v Afganistane, Líbyi, na Ukrajine a v Jemene, uviedla Medzinárodná kampaň za zákaz nášľapných mín.

Tieto zbrane zranili po celom svete vyše 6 500 ľudí, pričom mnohé z nich boli deti, informovali vo svojej výročnej správe aktivisti kampane.

Avšak zaznamenali aj určitý pozitívny vývoj. Po podpise mierovej dohody medzi kolumbijskou vládou a povstalcami sa v latinskoamerickej krajine zastavilo nastražovanie pozemných mín. A tento rok Alžírsko aj Mozambik oznámili, že sa stali krajinami zbavenými pozemných mín.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína