Jednou vetou

Brusel zaplavili stovky topánok

Ilustračný obrázok

Foto: TASR

Bruselské námestie pred budovou Európskej rady zaplavilo v pondelok 4500 párov topánok, ktoré majú slúžiť ako pripomenutie obetí izraelsko-palestínskeho konfliktu od roku 2008. Informovala o tom agentúra EFE.

Za touto iniciatívou stojí nezisková organizácia Avaaz, podľa ktorej do zbierky topánok prispeli občania z rôznych európskych krajín.

Topánky na bruselskom Námestí Jeana Reya aktivisti umiestnili v deň schôdzky ministrov zahraničných vecí krajín EÚ. Podľa riaditeľa tejto kampane Christopha Schotta členovia organizácie Avaaz nechcú poukazovať na boj jednej strany proti druhej, ale majú záujem obhajovať ľudskosť.

Čítajte viac: Aj po roku Česi podporujú zákaz fajčenia v reštauráciách

„Občania z celej Európy majú pre naše vlády jednoznačnú správu: Na životoch Palestínčanov nám záleží a je potrebné, aby na nich záležalo aj vám. Ako najväčší obchodný partner a politický spojenec Izraela máme morálnu povinnosť vyslať jasný signál vláde (izraelského premiéra Benjamina) Netanjahua, že násilie musí prestať,“ vyhlásil Schott.

V dôsledku nedávnych nepokojov na hranici pásma Gazy s Izraelom, ktoré si vyžiadali najmenej 60 obetí na životoch z radov neozbrojených demonštrantov, členovia Avaaz vyzvali ministrov zahraničných vecí EÚ na sankcie voči Izraelu. Podľa informácií publikovaných na webe Avaazu by malo ísť o sankcie zamerané na špecifické odvetvia, ktoré oslabujú mierové úsilie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia