Jednou vetou

Brusel zažaloval Poľsko na Súdnom dvore EÚ pre spornú reformu Najvyššieho súdu

Ilustračné foto

TASR/AP

Spornými zmenami vo fungovaní poľského Najvyššieho súdu, ktoré boli predmetom správneho konania Európskej komisie (EK), sa bude zaoberať Súdny dvor Európskej únie (ECJ). O podaní žaloby informoval Brusel v pondelok, pričom tento krok zdôvodnil porušením práva EÚ formou oslabovania nezávislosti súdov, obzvlášť pokiaľ ide o zásadu neodvolateľnosti sudcov.

V prípade, že ECJ tento záver potvrdí, bude musieť Poľsko príslušný zákon upraviť pod hrozbou vysokých pokút, uviedla tlačová agentúra DPA.

EK oznámila ešte 2. júla otvorenie správneho konania voči Poľsku v súvislosti s uvedenou reformou. Tá znížila vek odchodu sudcov Najvyššieho súdu do dôchodku zo 70 na 65 rokov, čo núti uvoľniť svoje posty viac ako tretinu jeho sudcovského stavu.

Poľský prezident napriek hrozbám EÚ vymenoval nových sudcov Najvyššieho súdu

Toto opatrenie sa vzťahuje aj na prvú predsedníčku Najvyššieho súdu. Súčasní sudcovia dostali možnosť požiadať prezidenta republiky o jednorazové obnovenie mandátu na tri roky, ako však upozornila exekutíva EÚ, neexistujú žiadne kritériá pre to, ako má prezident rozhodnúť ani prostriedky umožňujúce jeho rozhodnutie napadnúť.

EK preto zastáva názor, že ide o opatrenie, ktoré narúša zásadu nezávislosti súdov vrátane neodvolateľnosti sudcov, čím Poľsko nesplnilo svoje povinnosti podľa článku 19 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) v súvislosti s článkom 47 Charty základných práv Európskej únie.

Podľa septembrového vyhlásenia poľského ministerstva zahraničných vecí odpovedala Varšava v rámci správneho konania „komplexným spôsobom“ a dokázala, že „všetky tieto obavy sú neopodstatnené“. Rezort zdôraznil, že organizácia systému súdnictva je vo výhradnej kompetencii jednotlivých členských štátov EÚ. Úpravu dôchodkového veku sudcov tak nemožno považovať za porušenie európskeho práva.

Poľsko odmietlo obavy EÚ týkajúce sa reformy Najvyššieho súdu

Exekutíva EÚ sa už vyše dva a pol roka zúčastňuje na tzv. štruktúrovanom dialógu s poľskou vládou práve pre obavy, že reformy súdnictva v Poľsku poškodzujú európske hodnoty týkajúce sa právneho štátu. Poľská vláda opakovane tvrdí, že justičnou reformou napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém.

Poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz koncom júla vyhlásil, že postúpenie tejto záležitosti ECJ môže byť „jediným správnym riešením“ a Varšava je „pripravená všetko vysvetliť“.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba