Budúcnosť je nejasná a bez Británie bude horšia, tvrdí odborník na bezpečnosť

Na snímke šiesty zľava minister obrany SR Peter Gajdoš a piaty sprava náčelník generálneho štábu OS SR Milan Maxim počas slávnostnej rozlúčky s vojakmi, ktorí odchádzajú plniť úlohy do Iraku v Seredi v piatok 27. októbra 2017.

Foto TASR - Lukáš Grinaj

Vojenský potenciál Európskej únie klesne po odchode Británie o 25 percent. Na konferencii s názvom Brexit a budúcnosť Slovenska v spoločnej Európe to v piatok s odvolaním sa na vojenských analytikov uviedol odborník na bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď.

„Brexit priniesol v oblasti obrany a bezpečnosti viacero negatívnych správ pre obe strany. Z hľadiska vojenského potenciálu je úplne zrejmé, že Británia je jadrovou mocnosťou spoločne s Francúzskom a po odchode z Únie európska obrana ako taká, ako keby stratila štvrtinu svojho vojenského potenciálu, čo je strašne veľa,“ povedal pre TASR Jaroslav Naď.

Predstavitelia členských štátov EÚ na túto skutočnosť v súčasnosti hľadajú riešenia. Jedným z nich by mal byť projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany PESCO, ktorý lídri 25 členských krajín EÚ odštartovali vo štvrtok (14.12.) na summite EÚ v Bruseli.

Žiadna duplikácia NATO

„Nezdieľam nadšené stanoviská mnohých politikov, úradníkov,“ povedal odborník na margo tohto projektu. Naď vyjadril presvedčenie, že diskusia o posilňovaní spoločnej obrannej politiky je potrebná. No zároveň si myslí, že je podstatné, aby nebola „duplikáciou voči NATO, ale aby prinášala viac rozumných rozhodnutí, viac spolupráce, viac výskumu, posilňovanie vojenských kapacít“. „Ak toto PESCO prinesie, budem rád, no zatiaľ som veľmi opatrný,“ uviedol.

Odchodom z EÚ podľa Naďa stratí veľa aj Británia. „Napríklad dnes okolo osem percent vývozu obranného priemyslu z Británie smeruje do EÚ, a to samo o sebe je niekoľko miliárd ročne. Predpokladám, že to číslo bude výrazne klesať,“ spresnil analytik a zároveň dodal, že euro na úkor libry posilňuje a „už dnes britské ministerstvo obrany vyrátalo, že na modernizačných výdavkoch musí investovať o 700 miliónov viac ročne“.

Z bilaterálnej úrovne môžeme ťažiť

Slovensko však môže z brexitu veľa získať. „Dnes nastala situácia, keď nebudeme spoločne pôsobiť v Európskej únii a aj Británia samotná bude mať záujem zintenzívniť bilaterálnu spoluprácu s viacerými krajinami a na tom musí mať záujem aj Slovenská republika. Na bilaterálnej úrovni z toho môžeme veľa ťažiť,“ konštatoval odborník na bezpečnosť.

Zintenzívniť bilaterálne vzťahy Slovenska a Británie je potrebné aj podľa britského veľvyslanca na Slovensku Andrewa Gartha. „Síce odchádzame z Európskej únie, ale neodchádzame z Európy,“ vyhlásil veľvyslanec. Vyjadril tiež presvedčenie, že „Británia sa bude snažiť zlepšiť spoluprácu v oblasti obrany, bezpečnosti a vo všetkých možných sférach, a to aj na regionálnej úrovni“. Garth pripomenul, že Británia je piatym najväčším exportným partnerom Slovenska.

Môže vás zaujímať

Americký senát potvrdil Sullivana ako veľvyslanca USA v Rusku