Jednou vetou

Buhari opäť zvíťazil v prezidentských voľbách v Nigérii

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari zvíťazil v sobotňajších prezidentských voľbách a zaistil si tak druhé funkčné obdobie v úrade. Konečné výsledky volieb oznámil v stredu ráno predseda nigérijskej volebnej komisie Mahmood Yakubu.

Buharimu (76) odovzdalo vo voľbách svoj hlas 15,1 milióna ľudí, zatiaľ čo za jeho hlavného súpera Atika Abubakara (72) hlasovalo 11,2 milióna ľudí, uviedla agentúra DPA.

Volebná komisia konečné výsledky oznámila len pár hodín po tom, ako Abubakarova opozičná Ľudová demokratická strana (PDP) obvinila vládu z toho, že sa s komisiou vopred dohodla a snažila sa zmanipulovať výsledky tohto hlasovania.

Bývalého Macronovho poradcu Benallu prepustili z väzby na kauciu

PDP konečné výsledky po ich zverejnení komisiou odmietla. Voľby, ktoré sa pôvodne mali uskutočniť už 16. februára, poznačil odklad aj násilnosti, informuje stanica BBC. Dodáva však, že dosiaľ žiaden z nezávislých pozorovateľov nehovoril, že by došlo k volebným podvodom.

V Nigérii s približne 190 miliónmi obyvateľov bolo v sobotňajších voľbách oprávnených hlasovať vyše 84 miliónov občanov. Volebná účasť nepresiahla 35 percent. Nigérijčania v sobotu hlasovali okrem prezidentských aj v parlamentných voľbách. Rozhodovali o 360 kreslách v dolnej komore parlamentu, Snemovni reprezentantov, a o 109 kreslách v Senáte.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google