Jednou vetou

Bulharská eurokomisárka sa vzdala mandátu v EP, chce zostať v exeekutíve EÚ

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Bulharská eurokomisárka Marija Gabrielová, zodpovedná za digitálnu ekonomiku a spoločnosť, sa vzdala kresla v Európskom parlamente (EP), ktoré získala účasťou v eurovoľbách, aby mohla naďalej reprezentovať svoju krajinu v exekutíve EÚ. Podľa internetového servera politico.eu to v utorok potvrdili zdroje z Európskej komisie (EK).

Právnici žiadajú vyšetrovanie EÚ v prípade úmrtí migrantov

Okrem Gabrielovej sa z exekutívy EÚ do europarlamentu dostali aj prvý podpredseda EK Frans Timmermans z Holandska, podpredseda EK zodpovedný za jednotný digitálny trh Andrus Ansip z Estónska, podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis z Lotyšska a eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Creţuová z Rumunska. Gabrielová o svojom úmysle už v pondelok informovala predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.

Bulharská eurokomisárka bola v eurovoľbách volebnou líderkou vládnej strany Občania za európsky vývoj Bulharska (GERB), ktorá je členom Európskej ľudovej strany (EPP). V Európskom parlamente ju nahradí Liliana Pavlovová, bývalá ministerka zodpovedná za bulharské predsedníctvo v Rade EÚ.

„Do vytvorenia novej Európskej komisie zostáva päť až šesť mesiacov. Nemôžem si dovoliť, aby som nezostala komisárkou a Bulharsko v tomto období zostalo bez komisára,“ uviedla Gabrielová pre bulharskú televíznu stanicu bTV.

Juncker v nedávnom rozhovore pre nemecké periodikum Bild am Sonntag navrhol, aby eurokomisia v záujme šetrenia nákladov pokračovala až do konca svojho mandátu (31. októbra) bez náhradníkov tých komisárov, ktorí boli zvolení do europarlamentu.

EÚ vyzvala na väčšiu transparentnosť v spojitosti s protestami na Tchien-an-men

Komisári, ktorí boli zvolení do EP, sa musia do prvého plenárneho zasadnutia, ktoré sa uskutoční začiatkom júla (1. – 4. 7.) v Štrasburgu, rozhodnúť, či si ponechajú svoje poslanecké kreslo. Pravidlá im nedovoľujú byť zároveň členmi EP aj EK.

Z ostatných štyroch eurokomisárov zvolených do EP zatiaľ iba Ansip jasne naznačil, že sa stane europoslancom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia