Jednou vetou

Bulharská komisia navrhuje vláde rokovať s USA o nákupe stíhačiek

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Komisia bulharského ministerstva obrany odporučila v piatok vláde v Sofii, aby začala rokovať so Spojenými štátmi o nákupe nových viacúčelových stíhacích lietadiel typu F-16, vďaka čomu by výzbroj bulharských síl lepšie vyhovovala štandardom NATO. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Osem stíhačiek s odhadovanou cenou 1,8 miliardy bulharských levov (920 miliónov eur) má nahradiť starnúce lietadlá ruskej výroby typu MiG-29. Stíhačky Bulharsku ponúkli okrem Spojených štátov aj Švédsko a Taliansko.

Tisíce protestujúcich odkázali Orbánovi: “Hanbi sa János!”

„Získanie nových viacúčelových stíhacích lietadiel, ako sú F-16V Block 70 zo Spojených štátov, vybavené najmodernejším radarom a technikou, výrazne zlepšia schopnosti bulharských vzdušných síl,“ povedal novinárom bulharský minister obrany Krasimir Karakačanov.

Spojené štáty okrem zmienených stíhačiek ponúkli Sofii aj viacúčelové stíhačky typu F-18 Super Hornet. Tie však podľa bulharského ministerstva obrany nespĺňali podmienky vypísaného tendra.

V Lotyšsku verejnili zväzky KGB, sú v nich expremiér i šéf najvyššieho súdu

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo tento týždeň povedal, že Washington je odhodlaný pracovať s bulharskou vládou na prispôsobovaní konečnej dohody o kúpe jej rozpočtovým aj prevádzkovým možnostiam.

Švédsko v snahe zvíťaziť v tendri ponúklo Bulharsku namiesto ôsmich rovno desať svojich gripenov. Taliansko zase ponúklo Sofii viacúčelové stíhacie lietadlá typu Eurofighter, avšak už použité.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie