Bulharsko nahradí sovietske stíhačky Mig-29 americkými strojmi F-16

Americká stíhačka F-16

foto: TASR/AP

Bulharsko kúpi osem amerických stíhačiek F-16 s cieľom nahradiť zastarané sovietske stroje typu Mig-29. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie zástupcu bulharského ministra obrany Atanasa Zaprianova o tom informovala agentúra AFP.

Cena amerických stíhačiek vybavených raketami vzduch-vzduch, ako aj vizualizačnými a prieskumnými systémami by mala podľa Zaprianova dosiahnuť sumu 1,12 miliardy eur.

Paríž priznal, že americké rakety objavené v Líbyi patrili Francúzsku

Stíhacie lietadlá – šesť jednomiestnych a dve dvojmiestne – by mali Spojené štáty Bulharsku dodať do roku 2023.

„Nákup nových stíhačiek zlepší našu interoperabilitu s NATO. Bulharskí piloti už nebudú mať pocit, že sú v Severoatlantickej aliancii na okraji,“ vyhlásil v súvislosti s nákupom zástupca veliteľa bulharských vzdušných síl Peťo Mirčev.

Na základe dohody pokryjú Spojené štáty údržbu strojov a výcvik bulharských pilotov v celkovej hodnote približne 53 miliónov eur. Zmluvu musia ešte schváliť bulharský parlament a americký Kongres.

F-16 Fighting Falcon je viacúčelové jednomotorové stíhacie lietadlo štvrtej generácie s veľkou obratnosťou, ktoré je určené na letecké súboje a útoky na pozemné ciele.

Rusi vplávali do oblasti manévrov v Čiernom mori a vyvolali poplach

Mikojan-Gurevič MiG-29 je nadzvuková frontová stíhačka štvrtej generácie sovietskej výroby. Určená je predovšetkým na ničenie vzdušných cieľov a na vybojovanie nadvlády vo vzdušnom priestore v pásme frontu.

Môže vás zaujímať

OSN označila korupciu za komplexný ekonomický, politický a spoločenský jav