Jednou vetou

Bustu Tutanchamona vydražili napriek protestom Egypta

3000-ročná busta starovekého faraóna Tutanchamona, ktorú vydražil britský aukčný dom Christie's aj napriek protestom zo strany Egypta

foto: TASR/AP

Britský aukčný dom Christie's uskutočnil vo štvrtok v Londýne dražbu 3000-ročnej busty starovekého faraóna Tutanchamona napriek protestom zo strany Egypta. Predala sa za viac ako 4,7 milióna libier (5,2 milióna eur), oznámila agentúra AP. Kto artefakt kúpil, nie je známe.

Káhira vopred vyzývala spoločnosť Christie’s, aby dražbu 28 centimetrov vysokej busty – mierne poškodenej v oblasti uší a nosa – zrušila. Podľa egyptského rezortu diplomacie totiž túto kamennú skulptúru v 70. rokoch minulého storočia zrejme odcudzili z chrámu pri Luxore a nelegálne vyviezli do zahraničia.

Slovákom hrozili teroristické útoky v Egypte, Tunisku a Maroku, uviedla SIS

Egypt sa usiloval konaniu aukcie zabrániť a s týmto cieľom sa obrátil aj na britský rezort diplomacie a na UNESCO. Pred londýnskou aukčnou sieňou, kde sa dražba konala, protestovala skupina demonštrantov proti nelegálnemu predaju pašovaných starožitností, píše agentúra AFP.

Christie’s tvrdí, že Egypt v minulosti neprejavil o túto bustu záujem, a to i napriek tomu, že sa o jej existencii dlhodobo vedelo a bola „verejne vystavená“. Socha z hnedého kremenca pochádza zo súkromnej zbierky starovekého umenia.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Káhira tvrdí, že právoplatným vlastníkom busty je egyptský štát. Aukčná sieň naopak argumentovala, že jej pôvod dôkladne overila a že v tomto smere urobila viac, než jej ukladajú zákony. „Tento artefakt nie je a nikdy nebol predmetom vyšetrovania,“ a neexistujú dôkazy, ktoré by spochybňovali legitimitu jeho vlastníctva, uvádza aukčný dom Christie’s, ktorý zároveň zverejnil chronológiu všetkých majiteľov busty za uplynulých 50 rokov.

Podľa všeobecne akceptovaných poznatkov bola Tutanchamonova busta zakúpená v roku 1973 alebo 1974 od nemeckého aristokrata Wilhelma von Thurna. Káhira v roku 1983 zaviedla zákony, ktoré zakazujú vývoz historických artefaktov z krajiny.

Tutanchamon zomrel pred vyše 3000 rokmi vo veku 19 rokov. Jeho pozostatky a hrobku objavil v roku 1922 v Údolí kráľov britský archeológ Howard Carter.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia