Jednou vetou

Bývalého nacistického dozorcu obvinili zo spoluúčasti na 5230 vraždách

Ilustračná foto

foto: TASR

Prokuratúra v severonemeckom meste Hamburg obvinila bývalého dozorcu v nacistickom koncentračnom tábore Stutthof zo spoluúčasti na zavraždení 5230 ľudí. Na základe štvrtkového vyhlásenia prokuratúry o tom informovali agentúry AP a Reuters.

Prokuratúra uviedla, že 92-ročný muž – identifikovaný ako Bruno D. – je obžalovaný z napomáhania „zákernému a krutému“ vyvražďovaniu prevažne židovských väzňov v koncentračnom tábore Stutthof, kde od augusta 1944 do apríla 1945 slúžil ako príslušník oddielov SS na strážnej veži.

Prokuratúra v tejto súvislosti ďalej zdôraznila, že muž, ktorý mal v tom čase 17-18 rokov, predstavoval „malé koliesko v mechanizme smrti“. Obžalovaný si podľa názoru prokuratúry totiž bol vedomý toho, že tisícky ľudí boli v tábore zastrelené, otrávené alebo vyhladované až na smrť.

Súd rozhodol o zhabaní dvoch kamiónov tureckých prevádzačov

„Ako by pomohlo, ak by som odišiel? Našli by si niekoho iného,“ povedal podľa Reuters na svoju obhajobu Bruno D. a dodal, že mu „bolo tých ľudí (väzňov) ľúto“, pričom skutočne vedel, že ide o „Židov, ktorí nič nespáchali“.

V oddieloch SS, polovojenskej zložke nacistickej strany NSDAP, slúžil podľa svojich slov preto, lebo pre slabé srdce sa hodil len na „posádkovú službu“.

Dánsky súd poslal do väzby muža podozrivého z umiestnenia granátu na námestí

Ako uvádza agentúra Reuters, nažive ostalo iba málo ľudí, ktorí sa podieľali na nacistickej genocíde, pričom väčšina z nich je už veľmi stará.

Podobné súdne konanie proti inému dozorcovi z tábora Stutthof, v ktorom bolo zabitých viac ako 60.000 ľudí, museli minulý rok zastaviť po tom, ako obžalovaného uznali zo zdravotných dôvodov za nespôsobilého postaviť sa pred súd.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu