Jednou vetou

Bývalého šéfa Interpolu oficiálne zatkli pre podozrenie z korupcie

Bývalý šéf Interpolu Meng Chung-wej

foto: TASR/AP

V prípade bývalého prezidenta medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-weja vydali čínske orgány oficiálne zatykač pre podozrenie z korupcie. Urobili tak vyše pol roka po jeho zadržaní v súvislosti s údajným prijímaním úplatkov, informovala v stredu tlačová agentúra DPA.

Čínska generálna prokuratúra uviedla v stredajšom vyhlásení, že Menga v domovskej krajine zatkli len pred niekoľkými dňami. Tohto kedysi vplyvného politika však fakticky zadržiavajú už od minulej jesene. Pod „dohľad“ sa dostal po návrate do Číny z Francúzska, kde má Interpol svoje sídlo.

Novým šéfom Interpolu je Juhokórejčan Kim Čong-jang

Meng sa funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, ujal v novembri 2016. V Číne zároveň zastával funkciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti. V posledných rokoch žil vo francúzskom Lyone spoločne s manželkou a dvoma deťmi.

O Menga sa začali zaujímať svetové médiá po tom, ako jeho manželka koncom septembra 2018 nahlásila, že je nezvestný. Po vycestovaní do Číny sa jej totiž neozval a ani samotný Interpol spočiatku nedokázal uviesť, kde sa Meng nachádza.

Exprezidenta Interpolu vylúčili zo strany, budú ho stíhať za korupciu

Interpol následne dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie. Čínske úrady oznámili, že čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. V marci Menga vylúčili z vládnucej komunistickej strany a jeho prípad odovzdali prokuratúre, čo v Číne spravidla vedie k obžalobe a odsúdeniu, upozornila DPA.

Stranícka disciplinárna komisia uviedla, že Meng „zneužíval svoje postavenie a moc na osobné výhody“, utrácal štátne peniaze, aby financoval „výstredný životný štýl svojej rodiny“ a pohŕdal zásadami strany.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem