Jednou vetou

Bývalého šéfa koncernu Agrokor Ivicu Todoriča Británia vydala do Chorvátska

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Veľká Británia v stredu v súlade s rozhodnutím najvyššieho súdu z 25. októbra vydala do Chorvátska Ivicu Todoriča, bývalého majiteľa najväčšieho súkromného koncernu krajiny Agrokor bojujúceho s vážnymi finančnými problémami.

Vydanú osobu sprevádzali počas letu do Záhrebu britskí policajti. Podnikateľa krátko po pristátí v chorvátskej metropole zadržali a uvalili na neho vyšetrovaciu väzbu, voči čomu sa obhajoba odvolala.

Vyplýva to z informácií, ktoré priniesla tlačová agentúra MTI. Chorvátska prokuratúra vydala na Todoriča medzinárodný zatykač vlani v októbri.

Stalo sa tak po tom, čo podnikateľ s dvoma synmi Antem a Ivanom opustili postjuhoslovanskú republiku ešte pred zadržaním chorvátskou políciou. Todoričovi synovia, ktorí sa do vlasti neskôr vrátili, sú medzičasom stíhaní na slobode.

V Hamburgu vyšli občania do ulíc, aby demonštrovali proti pravicovým radikálom

Dôvodom je správa o finančnej konsolidácii Agrokoru z roku 2016, z ktorej vysvitlo, že koncern po roky falšoval účtovníctvo, pričom viacero pôžičiek finančných ústavov evidoval ako kapitál zavádzajúc tak partnerov.

Príslušná prokuratúra viní Todoriča navyše, že nezákonným spôsobom sa obohatil o viac ako miliardu kún.

Todorič sa po príchode do Londýna pred rokom vzdal britskej polícii a po zložení kaucie vo výške 100.000 libier zostal na slobode.

Proti napokon britskou justíciou schválenému vydaniu do Chorvátska argumentoval podnikateľ i jeho právny zástupca tvrdením, že Todorič je obeťou politického zúčtovania a v Chorvátsku ho nečaká korektný proces.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia