Jednou vetou

Bývalej thajskej premiérke sa pošťastilo, od Británie dostala víza

Bývalá thajská premiérka Jinglak Šínavatrová.

Foto: TASR

Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, ktorá vlani utiekla zo svojej krajiny pred vynesením súdneho verdiktu ohľadom zanedbania štátnických povinností, dostala desaťročné víza na vstup do Británie. Informovala o tom v noci na utorok agentúra DPA.

Tieto víza jej umožňujú voľný vstup na územie Británie, avšak každý pobyt je obmedzený na šesť mesiacov. Miesto, kde sa expremiérka po úteku zdržiava, je v Thajsku predmetom špekulácií. Tamojší najvyšší súd ju uznal za vinnú vo veci vysokej finančnej straty pri rozhodovaní o štátnych dotáciách pre pestovateľov ryže.

V neprítomnosti jej bol vymeraný trest odňatia slobody na päť rokov.

Čítajte viac: Dánsko a Švédsko by mohlo spojiť medzinárodné metro

Thajské ministerstvo zahraničných vecí sa o udelení víz dozvedelo iba z médií, zatiaľ čo britské úrady sa odmietli k danej záležitosti vyjadriť, argumentujúc ochranou súkromia.

Šinavatrovej demokraticky zvolená vláda bola zosadená v máji 2014 vojenským prevratom po mesiacoch pouličných protestov. Jinglak Šinavatrová je sestrou ďalšieho thajského expremiéra Thaksina Šinavatru, ktorý je masmediálnym magnátom. Na čele krajiny stál v rokoch 2001-2006 a tiež ho zosadili počas vojenského prevratu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia