Jednou vetou

Bývalý hajtman David Rath si odpyká sedem rokov vo väzení

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Bývalý stredočeský hajtman David Rath si odpyká sedem rokov vo väzení za korupciu pri krajských verejných zákazkách. Rozhodol o tom v stredu pražský vrchný súd, ktorý zrušil pôvodný 8,5-ročný rozsudok Krajského súdu v Prahe. Rath navyše dostal peňažný trest vo výške 10 miliónov korún (392.000 eur).

Pri požiari vidieckeho domu vo Wisconsine zahynulo 6 ľudí vrátane 4 detí

Na vyhlásenie rozsudku, ktorý je už právoplatný, Rath neprišiel, informoval spravodajský server Novinky.cz.
Manželia Kottovci dostali šesť rokov väzenia a každý z nich peňažný trest 15 miliónov korún (588.000 eur).

Hlavná svedkyňa Ivana Salačová dostala trojročnú podmienku a peňažný trest dva milióny korún (78.000 eur). Všetci obžalovaní boli odsúdení za korupčné praktiky okolo opravy zámku v Buštěhrade a gymnázia v Hostivici.

Súd naopak zbavil Ratha a ďalších spoluobžalovaných časti obžaloby, ktorá sa týkala manipulácií s tendrami na vybavenie stredočeských nemocníc. Traja podnikatelia tak odišli zo súdu bez trestu.

David Rath sa k verdiktu vyjadril na tlačovej konferencii s tým, že trest prijme. „Cítim sa nevinný, ale som pripravený sa mu podrobiť. Budem sa brániť právnymi prostriedkami, pokojne aj k štrasburskému súdu. Vrchný súd podľahol tlaku politikov a verejnosti, aby ma potrestal. V rámci zákazky na zámok som nič nezákonného nekonal,“ konštatoval bývalý hajtman.

Pri zásahu bleskom zomrelo šesť ľudí vrátane troch detí

Súdy vyniesli prvý právoplatný rozsudok po siedmich rokoch a jednom mesiaci odvtedy, ako policajti zatkli Ratha so škatuľou od vína so sedemmiliónovým úplatkom. Pražský vrchný súd sa prípadom zaoberal po druhý raz.

Prvoinstančný verdikt v roku 2016 zrušil pre použitie odpočúvaní. Najvyšší súd však následne uviedol, že sa dá použiť ako dôkaz.

V prvej vetve Rathovej korupčnej kauzy figuruje okrem bývalého hajtmana ďalších 10 ľudí. Machinácie s tendrami na rekonštrukciu zámku Buštěhrad, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavenia do kladnianskeho domova pre seniorov a stredočeských nemocníc podľa obžaloby organizovali bývalá riaditeľka kladnianskej nemocnice Kateřina Kottová a jej manžel Petr.

Kottovci podľa spisu brali spolu s Rathom za zaistenie víťazstva v tendroch úplatky, o ktoré sa delili. Prevziať stihli podľa spisu 38 miliónov korún (1,49 mil. eur), potom ich zatkla polícia.

V prvej časti prípadu ďalej vystupujú vtedajší manažéri stavebných a zdravotníckych firiem, ktoré zákazky získavali. V prípade figuruje taktiež podnikateľka Lucia Novanská, ktorej firma tendre pre kraj organizovala.

Podozrivý Stephan E. sa priznal k vražde politika CDU Waltera Lübckeho

Ako kľúčový dôkaz poslúžila výpoveď podnikateľky Salačovej. Ku korupcii sa priznala a popísala, ako systém ovplyvňovania zákaziek vyzeral.

Krajský súd v Prahe sa v súčasnosti zaoberá taktiež druhou vetvou prípadu, ktorá sa týka ďalších údajne zmanipulovaných zákaziek. V tejto časti čelia obžalobe okrem Ratha a Kottovcov napríklad vysokí manažéri Metrostavu.

Štátne zastupiteľstvo v rámci druhej vetvy prípadu stíha aj viacero firiem. Hlavné pojednávanie sa začalo v januári a malo by potrvať do konca októbra. Súd doteraz vypočul obžalovaných a prehrával odpočúvania. Na výpovede svedkov zatiaľ nedošlo, dodáva server Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia