Jednou vetou

Bývalý poradca Elyzejského paláca vypovedal pred senátnou komisiou

Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Pred vyšetrovacou komisiou francúzskeho Senátu v stredu vypovedal bývalý bezpečnostný poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorého videozáznam usvedčil zo zjavného útoku na aktivistu počas májového protestu v Paríži.

Macron predstavil zmeny v systéme zdravotníckej starostlivosti

Tento incident vyvolal vo Francúzsku politickú krízu a prejavil sa aj ako jeden z faktorov, ktoré prispeli k zníženiu Macronovej obľúbenosti u voličov. Francúzske médiá informovali, že Benalla svoju obhajobu pred senátnou komisiou začal ospravedlňovaním sa senátorom, ktorých v uplynulých týždňoch slovne znevažoval.

Senátna komisia v rámci svojho prešetrovania Benallovho pôsobenia v Elyzejskom paláci a najmä jeho úlohy pri ochrane hlavy štátu vypočúvala členov vlády, generálov a ďalšie vysoko postavené osoby z Macronovho najbližšieho okolia.

Benalla v stredu pred senátormi vyhlásil, že nikdy nebol osobným strážcom Emmanuela Macrona. Pre jeho predvolebný štáb začal pracovať v septembri 2016 ako riaditeľ pre operatívne činnosti. Jeho úlohou bolo organizačné zabezpečenie Macronových stretnutí a presunov. Po Macronovom víťazstve vo voľbách sa Benalla stal súčasťou jeho štábu v Elyzejskom paláci. Benalla v stredu vyhlásil, že v žiadnom prípade nebol šéfom ochranky, ako to tvrdia médiá.

Obvinili Macronovho poradcu, ktorý útočil na proteste v Paríži

Z titulu svojej funkcie v Elyzejskom paláci dostal aj vstupnú kartu do Národného zhromaždenia. Na margo zbrojného preukazu, o ktorého vydanie žiadal, Benalla uviedol, že zbraň chcel na svoju vlastnú ochranu, nie na ochranu Macrona. Potrebu vlastniť zbraň zdôvodnil tým, že odkedy sa jeho kauza medializovala, často čelí vyhrážkam.
Stredajšie vypočúvanie bojkotovali senátori za Macronovu centristickú stranu Republika v pohybe.

Voči 27-ročnému Benallovi bolo vznesené predbežné obvinenie v súvislosti s incidentom z 1. mája, keď použil násilie voči skupine demonštrantov. Koncom júna, keď sa záznam útoku objavil na sociálnych sieťach, Benallu prepustili z Elyzejského paláca.

Po Benallovi senátna komisia vypočuje aj Vincenta Crasa, veliteľa eskadry v rámci operačnej rezervy žandarmérie, ktorý je v prípade prvomájového útoku na demonštrantov spoluobvinený.
Pred senátnu komisiu predstúpi aj Yann Drouet, bývalý šéf kabinetu prefekta parížskej polície.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google