Jednou vetou

Bývalý prezident Bush starší oslavuje 94. narodeniny

George H.W. Bush

Foto: TASR/AP

Bývalý americký republikánsky prezident George H. W. Bush oslavuje v utorok svoje 94. narodeniny. Ide o prvého exprezidenta USA, ktorý sa dožil takéhoto veku. Bush svoj sviatok slávi v mestečku Kennebunkport v štáte Maine v kruhu rodiny, informovala agentúra AP.

Exprezidenta len pred ôsmimi dňami prepustili z nemocnice, kde mu liečili nízky krvný tlak. Podľa šéfa Bushovho tímu je s bývalým prezidentom niekoľko jeho detí vrátane exprezidenta Georgea Busha mladšieho. V poradí 41. prezident Spojených štátov úradoval v Bielom dome v rokoch 1989-1993.

Pred niekoľkými mesiacmi sa Bush stal najstarším americkým prezidentom vôbec. Za ním nasleduje bývalý demokratický prezident Jimmy Carter, ktorý má 93 rokov a Busha dostihne začiatkom októbra. Veku 93 rokov sa dožili aj dvaja bývalí prezidenti USA – zosnulí republikáni Ronald Reagan a Gerald Ford.

Georgea Busha staršieho opäť prijali do nemocnice

Ústredná spravodajská služba (CIA), ktorej bol Bush riaditeľom v rokoch 1976-77, sprístupnila pri príležitosti jeho 94. narodenín viaceré odtajnené materiály. Je medzi nimi video o jeho ceste do kresla šéfa CIA a ďalšie o jeho rozlúčkovej návšteve CIA v januári 1993, keď končil v prezidentskej funkcii.

Bushova manželka Barbara Bushová, po ktorej boku prežil 73 rokov, zomrela v apríli a minulý týždeň v piatok by sa bola dožila 93 rokov. Pár mal spolu šesť potomkov – štyroch synov a dve dcéry.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia