Jednou vetou

Bývalý prezident Interpolu Meng sa na súde priznal, že prijímal úplatky

Meng Chung-wej

foto: archívne, FOTO TASR/AP

Bývalý prezident medzinárodnej policajnej organizácie Interpol Meng Chung-wej sa vo štvrtok počas súdneho procesu v Číne priznal, že prijal úplatky v hodnote 2,1 milióna dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.


Meng, ktorý zastával aj pozíciu námestníka čínskeho ministra verejnej bezpečnosti, na pojednávaní „vyjadril ľútosť“, oznámil súd v meste Tchien-ťin na severovýchode krajiny. Dodal, že verdikt bude oznámený vo „zvolenom dátume alebo čase“.

Meng patrí do rozširujúcej sa skupiny predstaviteľov vládnucej komunistickej strany stíhaných v rámci protikorupčnej kampane prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorá podľa kritikov slúži na odstránenie jeho politických nepriateľov.

Bývalého prezidenta Interpolu obžalovali z prijímania úplatkov

Funkcie prezidenta Interpolu, ktorú zastával ako vôbec prvý Číňan, sa Meng ujal v novembri 2016. V posledných rokoch žil spoločne s manželkou a dvoma deťmi vo francúzskom Lyone, kde medzinárodná organizácia sídli.

O Menga sa začali zaujímať svetové médiá po tom, ako jeho manželka koncom septembra 2018 nahlásila, že je nezvestný. Po odcestovaní do Číny sa jej totiž neozval a ani samotný Interpol spočiatku nedokázal uviesť, kde sa Meng nachádza.

Manželka a deti bývalého čínskeho šéfa Interpolu získali azyl

Interpol následne dostal Mengovu okamžitú rezignáciu na post prezidenta tejto organizácie. Čínske úrady oznámili, že čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z prijímania úplatkov a ďalšie porušenia zákona. V marci Menga vylúčili z Komunistickej strany Číny a jeho prípad odovzdali prokuratúre, čo v krajine spravidla vedie k obžalobe a odsúdeniu, upozornila vtedy agentúra DPA.

V máji Mengovej manželke Grace udelili politický azyl vo Francúzsku po tom, ako vyjadrila obavy, že sa ju spolu s jej dvoma deťmi môžu pokúsiť uniesť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia