Jednou vetou

Bývalý šéf rozviedky Maassen zrejme skončí v predčasnom dôchodku

Hans-Georg Maassen.

Foto: TASR/AP

Bývalý šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen skončí zrejme v predčasnom dôchodku. O tomto rozhodnutí informoval v pondelok v Berlíne šéf spolkového rezortu vnútra Horst Seehofer, ktorého osobitným poradcom na ministerstve sa pôvodne mal stať tento kontroverzne vnímaný dlhoročný najvyšší predstaviteľ nemeckej rozviedky. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Príslušné rozhodnutie musí ešte v súlade platnou legislatívou formálne potvrdiť prezident krajiny.  Seehofer pripomenul, že Maassenov rozlúčkový prejav distribuovaný v rámci BfV, v ktorom ostro kritizoval časť vládnucej koalície a opäť obhajoval svoje kontroverzné výroky na margo „poľovačiek“ na cudzincov počas demonštrácie v meste Chemnitz, obsahuje „neakceptovateľné formulácie“, ktoré znemožňujú spoluprácu na báze dôvery.

Minister vnútra v tejto súvislosti spomenul pasáž Maasenovho vystúpenia o „ľavicovoradikálnych silách v Sociálnodemokratickej strane Nemecka (SPD)“, ktorú označil za prekročenie hranice. Súčasne priznal, že on osobne je z toho i ľudsky sklamaný. Až do formálneho rozhodnutia hlavy štátu Seehofer zbavil Maassena výkonu všetkých úloh. Tie by mal prevziať jeho doterajší zástupca Thomas Haldenwang až dovtedy, kým sa v blízkej budúcnosti nerozhodne o jeho nástupcovi.

EÚ sťahuje veľvyslanca z Tanzánie, kde nariadili zatýkanie homosexuálov

Rozhodnutiu Horsta Seehofera predchádzalo skúmanie obsahu inkriminovaného vystúpenia. Maasssenove osudné výroky mali odznieť na stretnutí s kolegami z tajných služieb iných európskych krajín vo Varšave 18. októbra. Text prejavu bol od 24. októbra dostupný na intranete Spolkového úradu pre ochranu ústavy.

Spor o osobu Maassena a jeho vyjadrenia vyvolali v septembri vládnu krízu, ktorá takmer viedla k rozpadu nemeckej spolkovej koalície. Jeho pôvodne zamýšľaný presun z čela tajnej služby na post štátneho tajomníka ministerstva vnútra v Berlíne s platom okolo 14.000 eur vyvolal v Nemecku pobúrenie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia