Jednou vetou

Bývalý väzeň Talibanu, Kanaďan Boyle, bude podmienečne prepustený

Joshua Boyle po príchode na letisko v Toronte 13. októbra 2017

foto: TASR/AP

Kanaďan Joshua Boyle, zadržiavaný päť rokov militantami v Afganistane a Pakistane, bude podmienečne prepustený z väzenia. Súd mu však stanovil prísne podmienky pobytu na slobode vrátane nosenia elektronického sledovacieho náramku, informovala agentúra AP.

Boyla zatkli začiatkom januára v Ottawe a obvinili z početných trestných činov vrátane sexuálneho napadnutia, protizákonného väznenia a slovného vyhrážania sa smrťou.

ESĽP: Litva a Rumunsko porušili práva väznených členov al-Káidy

Boyle bude musieť v súlade s prísnymi podmienkami prepustenia bývať u svojich rodičov Patricka a Lindy v mestečku Smiths Falls v kanadskej provincii Ontário. Bude tiež po celú dobu musieť nosiť náramok so sledovacím zariadením, ktoré bude zaznamenávať každý jeho pohyb.

Rozhodnutie o prepustení na kauciu s podmienkami vydal sudca Robert Wadden zo súdneho dvora v Ontáriu.
Kanaďana, pracovníka call centra, a jeho tehotnú manželku uniesli v roku 2012 v Afganistane militanti z Hakkáního siete napojenej na Taliban, keď dvojica trampovala v oblasti ovládanej týmto radikálnym hnutím. Ich deti sa narodili v zajatí. Rodinu oslobodili vlani v októbri.

Afganistan: Taliban dobyl ďalší okres v provincii Badachšán

Medzi 15 obvineniami vznesenými proti Boylovi je osem obvinení z útoku, jedno z donucovania „užiť škodlivú látku“ a jedno zo zavádzania polície. K trestným činom údajne dochádzalo v Ottawe od 14. októbra do 30. decembra 2017, teda po návrate zo zajatia do Kanady.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia