Jednou vetou

Bývalý vodca ETA požiadal vo Francúzsku o zopakovanie svojich súdnych procesov

Ilustračná foto

foto: TASR

Bývalý vodca separatistickej skupiny Baskicko a jeho sloboda (ETA), ktorého po 16 rokoch na úteku zatkli nedávno vo Francúzsku, požiadal, aby sa súd znovu zaoberal prípadmi, v ktorých bol v rokoch 2010 a 2017 v neprítomnosti odsúdený na tresty odňatia slobody.

Za spolčovanie do teroristickej skupiny bol José Antonio Urrutikoetxea Bengoetxea, známy aj ako Josu Ternera, v neprítomnosti odsúdený na spolu 15 rokov väzenia. Francúzsky súd jeho žiadosti vyhovel a termíny obnovených konaní vytýčil na 19. a 28. júna.

Španielske úrady po tomto vodcovi ETA pátrali od roku 2002, a to najmä v súvislosti s podozrením, že je zapletený do útoku na policajné kasárne v severošpanielskom meste Zaragoza, ku ktorému došlo ešte v roku 1987. Zahynulo pri ňom 11 ľudí vrátane detí.

Baskická organizácia ETA oznámila svoje úplné rozpustenie

Ternera mal údajne v rámci ETA veľký vplyv. Bol jedným zo strojcov prímeria iniciovaného v januári 2011 a v rámci ETA patril k tým, ktoré ju tlačili k rozhodnutiu vzdať sa ozbrojeného boja za nezávislosť Baskicka.

V rokoch 2012-13 strávil údajne osem mesiacov v Nórsku, kde sa so zástupcami vtedajšej španielskej vlády konali mierové rokovania o podmienkach ukončenia konfliktu. Bol to práve Ternera, kto v roku 2018 nahral tzv. záverečné vyhlásenie, v ktorom ETA oznámila svoje úplné rozpustenie.

Obete útokov baskických separatistov odmietajú vyhlásenie ETA ako frašku

Josu Ternera bol od januára 2003 na zozname najhľadanejších zločincov Interpolu. Na čele tohto zoznamu bol vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin. Údajne vďaka sieti informátorov blízkych francúzskej či španielskej polícii Ternera unikol viacerým pokusom o svoje zadržanie.

V súvislosti s útokom v Zaragoze španielska justícia v uplynulých dňoch požiadala Francúzsko o Ternerovo vydanie. Podľa denníka Le Figaro sa táto žiadosť na generálnu prokuratúru v Paríži zatiaľ nedostala.

Irak odsúdil ďalších dvoch francúzskych členov IS na smrť

ETA je jednou z najstarších moderných teroristických skupín v Európe. Bola založená v roku 1959 s cieľom vytvoriť nezávislý štát Baskov pozostávajúci z území, ktoré sú v súčasnosti provinciami Španielska a Francúzska. Na dosiahnutie svojich cieľov používala únosy, ale aj teroristické činy, ktoré si za viac ako 40 rokov vyžiadali vyše 800 obetí na životoch a niekoľko stoviek ľudí bolo zranených.

V roku 2014 ETA oznámila, že končí s ozbrojeným bojom a rozpúšťa svoje operačné a logistické štruktúry. Dňa 8. apríla 2017 oznámila ETA francúzskym úradom polohu svojich úkrytov zbraní a začiatkom mája roku 2018 oznámila svoje definitívne rozpustenie. Niekoľko dní predtým ešte požiadala verejnosť o odpustenie za všetko zlo, ktoré v mene svojich cieľov ETA spáchala.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia