Jednou vetou

Bývalých tajných agentov v Čile odsúdili za vraždy počas Pinochetovej éry

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Dvadsať bývalých agentov čilskej tajnej polície, ktorí pracovali počas vlády zosnulého diktátora Augusta Pinocheta v rokoch 1973-1990, odsúdili v piatok na tresty odňatia slobody v rozmedzí 100 dní až 17 rokov za únosy a vraždy 12 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

Väčšinu ich obetí tvorili ľavicoví militanti, ktorých uniesli prevažne v Argentíne, Paraguaji a Bolívii v 70. rokoch v rámci operácie Kondor – spoločnej kampane politickej represie zo strany juhoamerických pravicových diktatúr. Predpokladá sa, že unesených odvliekli do Čile, kde ich mučili a zabíjali. Niekoľko z nich je dodnes oficiálne nezvestných.

Súd udelil dvom bývalým tajným agentom 17-ročný trest, piatim 15-ročný pobyt za mrežami. Ďalší dostali tresty v rozsahu desať, sedem a päť rokov, ako aj 300 a 100 dní.

Rusko odmieta tvrdenia, že chcelo pomôcť Assangeovi utiecť z Británie

Čile a zmienené tri ďalšie krajiny „sa nielenže dohodli na zatknutí týchto obetí, ale vytvorili tiež podmienky na ich väznenie a presun do našej krajiny, kde ich kruto mučili a likvidovali“, uviedol sudca Mario Carroza.

Desiatky bývalých vojakov už bolo odsúdených za zločiny spáchané počas Pinochetovej diktatúry, ktorá si vyžiadala viac než 3000 mŕtvych. Desaťtisíce ďalších obetí väznili, mučili alebo uniesli.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom