Candu vyzval Rusko, aby nezasahovalo do moldavskej politiky

Ruský prezident Vladimir Putin s moldavským prezidentom Igorom Dodonom

Foto: TASR/AP

Predseda moldavského parlamentu Andrian Candu obvinil v piatok Rusko zo zasahovania do moldavskej politiky a vyzval Moskvu, aby rešpektovala nezávislosť tejto bývalej sovietskej republiky.

Candu pre tlačovú agentúru Associated Press (AP) uviedol, že proeurópski predstavitelia v jeho krajine sa obávajú, že ruské zasahovanie sa bude pred jesennými parlamentnými voľbami stupňovať.

Moldavský parlament prijal vo štvrtok deklaráciu, ktorá odsudzuje ruské útoky na počítačové systémy v Moldavsku a obviňuje ruské tajné služby z financovania niektorých moldavských politických strán. Proruskí zákonodarcovia pred hlasovaním o deklarácii odišli zo zasadnutia parlamentu.

Proruský prezident Igor Dodon označil deklaráciu za „najzlostnejšie protiruské posolstvo“ za posledných 25 rokov. Moldavský parlament schválil v januári zákon, ktorý zakazuje preberanie a odvysielanie ruských spravodajských, armádnych či politických programov.

Vývoj potvrdzuje napätý vzťah Moldavska a Ruska

Candu povedal, že Moldavsko bude spolupracovať s Ruskom „na základe vzájomného rešpektu… a nie na základe postavenia dominantného štátu voči podriadenému štátu“.

Najnovší vývoj podľa AP potvrdzuje napätý vzťah Moldavska a Ruska. Vlani Moldavsko obvinilo ruskú tajnú službu zo zastrašovania 25 proeurópskych politikov a ďalších predstaviteľov, a to počas prebiehajúceho vyšetrovania prípadu prania špinavých peňazí vo výške 22 miliárd dolárov, vrátane peňazí zaslaných z Ruska súkromnej banke Moldinconbank.

Dvojstranné vzťahy sa začali zhoršovať po tom, čo Moldavsko v roku 2014 podpísalo asociačnú dohodu s Európskou úniou. Rusko potom uvalilo embargo na moldavské víno, ovocie a zeleninu, pripomenula agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Maďarskí ochranári vyzvali vládu, aby podporila snahy o klimatickú neutralitu