Jednou vetou

Babiš je za odstúpenie ČR od migračného paktu OSN

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš navrhne, aby Česká republika odstúpila od globálneho paktu Organizácie Spojených národov o migrácii a nepodpísala ho podobne ako Rakúsko či Maďarsko.

Predseda vlády ČR o tom hovoril vo štvrtok na pôde českej Poslaneckej snemovne v rámci interpelácií v reakcii na podnet poslankyne Zuzany Majerovej Záhradníkovej z opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS).

Podľa vlastných slov sa mu dokument nepáči, pretože stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, chce o ňom preto diskutovať s koaličným partnerom. Vyplýva to z informácií internetového servera iDNES.cz. Babiš pripomenul, že od dokumentu odstúpili USA, Maďarsko i Rakúsko a že sa o ňom diskutuje aj v Poľsku.

Strelec z pittsburskej synagógy nepriznal vinu za vraždu 11 Židov

Pakt o migrácii, na ktorom sa v júli dohodlo 193 členských krajín OSN, by sa oficiálne mal prijať na ministerskej konferencii, ktorej dejiskom bude v dňoch 10.-11. decembra 2018 marocké mesto Marrákeš. Jeho cieľom je podpora bezpečnej a legálnej migrácie a zníženie počtu prípadov pašovania a obchodovania s ľuďmi.

Ministerstvo zahraničných vecí ČR doteraz argumentovalo, že text dokumentu nie je právne záväzný a jednotlivé krajiny sa k nemu vyjadria až na decembrovej konferencii. Premiér Babiš s tým však nesúhlasí a bude o tom chcieť presvedčiť tak nového šéfa českej diplomacie Tomáša Petříčka, ako aj predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ministra vnútra Jana Hamáčka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia