Jednou vetou

Babiš je za odstúpenie ČR od migračného paktu OSN

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš navrhne, aby Česká republika odstúpila od globálneho paktu Organizácie Spojených národov o migrácii a nepodpísala ho podobne ako Rakúsko či Maďarsko.

Predseda vlády ČR o tom hovoril vo štvrtok na pôde českej Poslaneckej snemovne v rámci interpelácií v reakcii na podnet poslankyne Zuzany Majerovej Záhradníkovej z opozičnej Občianskej demokratickej strany (ODS).

Podľa vlastných slov sa mu dokument nepáči, pretože stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, chce o ňom preto diskutovať s koaličným partnerom. Vyplýva to z informácií internetového servera iDNES.cz. Babiš pripomenul, že od dokumentu odstúpili USA, Maďarsko i Rakúsko a že sa o ňom diskutuje aj v Poľsku.

Strelec z pittsburskej synagógy nepriznal vinu za vraždu 11 Židov

Pakt o migrácii, na ktorom sa v júli dohodlo 193 členských krajín OSN, by sa oficiálne mal prijať na ministerskej konferencii, ktorej dejiskom bude v dňoch 10.-11. decembra 2018 marocké mesto Marrákeš. Jeho cieľom je podpora bezpečnej a legálnej migrácie a zníženie počtu prípadov pašovania a obchodovania s ľuďmi.

Ministerstvo zahraničných vecí ČR doteraz argumentovalo, že text dokumentu nie je právne záväzný a jednotlivé krajiny sa k nemu vyjadria až na decembrovej konferencii. Premiér Babiš s tým však nesúhlasí a bude o tom chcieť presvedčiť tak nového šéfa českej diplomacie Tomáša Petříčka, ako aj predsedu Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ministra vnútra Jana Hamáčka.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva