Jednou vetou

CDU a CSU podporia dočasné pozastavenie členstva Orbánovej strany Fidesz v EPP

Nemecká kancelárka Angela Merkelová

foto: TASR/AP

Nemecké politické strany Kresťanskodemokratická únia (CDU) a Kresťanskosociálna únia (CSU) sa zhodli, že v stredajšom rozhodujúcom hlasovaní podporia požiadavku na dočasné pozastavenie členstva maďarskej vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP). Informovala o tom agentúra DPA.

Predseda frakcie EPP v Európskom parlamente Manfred Weber minulý týždeň po stretnutí s Orbánom zopakoval, že Fidesz si môže zachovať členstvo v EPP, ak maďarská vláda zastaví kampaň namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie, ak sa Orbán ospravedlní ostatným členom EPP a zabezpečí, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Zo slovenských členov EPP len KDH podporuje pozastavenie členstva strany Fidesz

Orbán sa následne ospravedlnil lídrom členských strán EPP, ktoré žiadajú vylúčenie jeho strany Fidesz. V liste sa premiér ospravedlnil za „útočný tón“, avšak podčiarkol, že na svojom politickom postoji aj naďalej trvá.

Maďarská vláda 15. marca ukončila spornú bilbordovú kampaň proti Junckerovi.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem