Jednou vetou

CDU/CSU si v prieskumoch polepšili o štyri percentuálne body

Angela Merkelová, archívne 2018

foto: TASR/AP

Najnovšie prieskumy verejnej mienky v Nemecku naznačujú posilnenie pozícií bloku konzervatívnych strán. Táto informácia sa objavila vo štvrtok večer - tesne pred spolkovým zjazdom Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v Hamburgu, na ktorom budú delegáti voliť nástupcu kancelárky Angely Merkelovej na poste predsedu strany.

Verejnoprávna televízia ARD vo štvrtok zverejnila výsledky prieskumu verejnej mienky, z ktorého vyplýva, že CDU a jej sesterská bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) si v porovnaní s minulým mesiacom v prieskumoch polepšili o štyri percentuálne body a dosiahla 30-percentnú podporu.

Zelení však v porovnaní s posledným prieskumom z polovice novembra stratili tri body a skončili na 20 percentách.
Výsledky sociálnych demokratov (SPD), ktorí tvoria vládnu koalíciu s CDU/CSU, a krajne pravicovej Alternatívy pre Nemecko (AfD) sa nezmenili. Podporuje ich po 14 percent voličov.

Šéfovia nemeckých automobiliek rokovali s Trumpom, veria, že clá sa nezvýšia

Rovnaký výsledok ako v predchádzajúcom prieskume – osem percent – zaznamenali aj slobodní demokrati (FDP). Strana Ľavica (Die Linke) má zasa o percento menej sympatizantov a jej podpora klesla na osem percent.

Pokiaľ ide o boj o pozíciu v čele CDU, ktorú zastáva Merkelová, jasným favoritom pre respondentov je generálna tajomníčka Annegret Krampová-Karrenbauerová – podporuje ju 45 percent respondentov, zatiaľ čo za bývalého šéfa poslaneckého klubu CDU/CSU v nemeckom Spolkovom sneme, Friedricha Merza, hlasovalo 30 percent opýtaných. Na treťom mieste – s 10 percentami – skončil minister zdravotníctva Jens Spahn.

Merkelová má v pláne vzdať sa straníckej funkcie, ale spolkovou kancelárkou chce zostať až do najbližších parlamentných volieb v roku 2021. Väčšina Nemcov toto jej rozhodnutie podporuje, čo vyplynulo aj z najnovšieho prieskumu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia