Jednou vetou

Centrum výnimočnosti NATO pre kontrarozviedky má prvého slovenského riaditeľa

Plukovník Martin Achimovič, prvý slovenský riaditeľ Centra výnimočnosti NATO pre kontrarozviedky, sa ujíma funkcie na slávnostnom ceremoniáli v Poľsku 30. septembra 2019

foto: TASR - MO SR

Centrum výnimočnosti NATO pre kontrarozviedky má prvého slovenského riaditeľa. Na slávnostnom ceremoniáli v Poľsku sa v pondelok ujal funkcie plukovník Martin Achimovič. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

Centrum NATO zároveň oficiálne rozšírilo zoznam svojich členských krajín o Spojené štáty americké. „Aktuálne teda participuje v posilňovaní bezpečnostného prostredia, v schopnosti predvídať riziká a pružne reagovať na súčasné hybridné hrozby celkovo 11 členských krajín NATO,“ priblížila hovorkyňa.

Na slávnostnom ceremoniáli v Poľsku sa zúčastnili aj minister obrany Peter Gajdoš (SNS) a riaditeľ Vojenského spravodajstva generál Ján Balciar.

VIDEO: Na mieste nehody stíhačky MiG-29 sa nachádza ostrá munícia

Centrum od svojho založenia v roku 2016 spoločne s významnou podporou viacerých členských krajín a inštitúcií NATO patrí podľa ministerstva medzi spevňujúce piliere v reakcii na súčasné variabilné a meniace sa bezpečnostné otázky a hrozby.

„Súdržnosť a efektivita tohto centra je výsledkom úzkej spolupráce nielen medzi Poľskom a Slovenskom, ale aj súčinnosti všetkých krajín a subjektov, ktoré sú oporou pri účinnom vykonávaní zadaných zámerov,“ uviedol rezort obrany.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím