Jednou vetou

Čepurin: Kosovo blokuje prevoz zbitého ruského diplomata do Belehradu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Kosovské úrady blokujú snahu o prevoz ruského diplomata, člena Misie OSN v Kosove (UNMIK), do nemocnice v Belehrade po tom, čo ho v utorok na severe Kosova zranili policajti. Informoval o tom v stredu ruský veľvyslanec v Srbsku Alexandr Čepurin.

„Je poburujúce, že úrady v Prištine stále vzdorujú evakuácii ruského pracovníka misie OSN Michaila Krasnoščekova, ktorého brutálne zbili ich ‚policajti‘, do Belehradu na lekárske ošetrenie. Toto presahuje ľudské chápanie,“ citovala Čepurina agentúra TASS.

Merkelová a Macron vyvíjajú tlak na Srbsko aj Kosovo, aby obnovili rozhovory

Ruské veľvyslanectvo predtým informovalo, že Krasnoščekova prevezú do vojenskej nemocnice v Belehrade.
Aj riaditeľ nemocnice v Mitrovici uviedol, že Krasnoščekov utrpel „vážne zranenia hlavy“ a prevezú ho do Belehradu.

Kosovský prokurátor vyrukoval v stredu s požiadavkou zbaviť Krasnoščekova diplomatickej imunity. Podozrieva ho z toho, že bránil utorňajšej policajnej razii na Srbmi obývanom severe Kosova, informovala agentúra AFP.

UNMIK potvrdila, že Krasnoščekova nakrátko zadržali a so zraneniami skončil v nemocnici.

Polícia tvrdí, že Krasnoščekova a ďalšieho člena UNMIK, miestneho občana, zadržali, keď svoje auto so značkami UNMIK použili ako „barikádu“, aby bránili polícii vstúpiť do obce Zubin Potok.

Žiadosť prokurátora z Mitrovice prichádza napriek hnevu Moskvy, ktorá zadržanie Krasnoščekova označila za provokáciu a porušenie jeho diplomatickej imunity.

Cieľom Prištiny je zatknutie veliteľa polície pre severné Kosovo, uviedol Vučič

Podľa agentúry AP kosovská prokuratúra v stredu oznámila, že z marenia spravodlivosti pri policajnom zásahu bolo obvinených šesť etnických Srbov, ktorých zatkli. Podľa prokuratúry vytvorili barikády s vozidlami a inými objektmi v obci Zubin Potok, čím sa snažili znemožniť kosovskej polícii zadržať podozrivých z trestnej činnosti.

Kosovská polícia uviedla, že etnickí Srbi v obci Zubin Potok kládli „ozbrojený odpor“ počas operácie zameranej proti organizovanému zločinu, ktorá sa primárne týkala iných policajtov. Dodala, že pri zásahu utrpelo zranenia päť mužov zákona a šesť civilistov.

Srbský prezident Aleksandar Vučič bilancoval, že špeciálne jednotky zatkli počas razie 19 policajtov a deväť civilistov – Srbov z obce Zubin Potok, ktorí sa postavili na odpor kosovskej polícii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia