Jednou vetou

Česi zo svetových politikov najviac dôverujú Zemanovi

Na návštevu Slovenska pricestoval prezident Českej republiky Miloš Zeman. Počas nej sa vo Vysokých Tatrách stretol vo štvrtok 4. apríla 2018 so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom aj premiérom Petrom Pellegrinim

foto: TASR

Najvyššiu úroveň dôvery spomedzi vybraných svetových politikov má v Českej republike tamojší prezident Miloš Zeman. Dôveruje mu 47 percent ľudí, rovnaké percento ľudí však vyjadrilo Zemanovi nedôveru. Vyplýva to z aprílového prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky (CVVM), o ktorom utorok informoval spravodajský server Novinky.cz.

Za Zemanom nasleduje slovenský prezident Andrej Kiska s dôverou na úrovni 33 percent. Na treťom mieste skončil s 26 percentami francúzsky prezident Emmanuel Macron. Za ním nasledujú maďarský premiér Viktor Orbán a britská premiérka Theresa Mayová (obaja po 25 percent). Bývalý slovenský premiér Robert Fico zaznamenal v prieskume 23-percentnú podporu.

Novičok sa u nás nevyrábal, Zeman to iba nepochopil, povedal Babiš

Ruský prezident Vladimir Putin sa teší dôvere 19 percent opýtaných, zatiaľ čo 66 percent k nemu vyjadrilo nedôveru. Podobné percentuálne hodnoty boli zaznamenané aj u amerického prezidenta Donalda Trumpa (18 ku 67 percentám) a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej (18 ku 70 percentám).

V porovnaní s prieskumom z roku 2016 pokles dôvery zaznamenali Fico (o 19 percentuálnych bodov) či Trump (o 12 percent). Prieskum CVVM sa uskutočnil 7.-19. apríla medzi 1115 respondentmi, informovali Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia